Jakie podłoże jest najlepsze dla racic?
Ciekawe spostrzeżenia wynikły w badaniu nad lokomocją krów na zróżnicowanym podłożu. Wykazano bowiem, że najbardziej śliską dla krów powierzchnią były betonowe ruszta, a najwyższą ścieralnością odznaczały się pełne podłogi betonowe. Na posadzce szczelinowej zaobserwowano najniższą prędkość chodu, natomiast znacznie szybciej krowy przemieszczały się na rusztach pokrytych matami.
Okazuje się, że jeżeli krowy mają możliwość wyboru, to wolą stać na powierzchni gumowej niż betonowej. W badaniach nie odnotowano natomiast różnic pomiędzy sposobem poruszania się krów zdrowych i chorych na piasku, najbardziej przypominającym naturalne pastwisko. Podłogi do chodzenia powinny mieć powierzchnie przeciwpoślizgowe. Na takich podłogach zmniejsza się występowanie urazów, a zwiększa ruch krów do stref żywienia, pojenia i odpoczynku. Na domiar, na nawierzchniach, na których nie grożą poślizgnięcia, krowy chętniej demonstrują ruję.
Wstawanie i kładzenie się bez bólu
Wiele badań wykazało zwiększenie ilości urazów racic i klinicznych postaci kulawizn u krów utrzymywanych na betonie, w porównaniu do zwierząt przebywających na głębokiej ściółce. Niezależnie jednak od tego, w jakim systemie przebywają zwierzęta, niezbędnym warunkiem ich komfortu jest możliwość wstawania i kładzenia się bez bólu.
Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Archiwum
Zdjęcia: Archiwum