StoryEditorPorady

Jakie problemy dla krów powstają przy zmianie systemu utrzymania ze ściółki na ruszta?

17.02.2020., 09:02h
Obora na głębokiej ściółce z rusztami przy stole paszowym – na takie rozwiązanie zdecydował się młody hodowca Adrian Szałański, który uważa, że jest to połączenie dające zarówno komfort zwierzętom, jak i pozwalające utrzymać porządek w bezpośrednim sąsiedztwie stołu paszowego oraz odpowiednią wysokość – na której znajduje się krowa pobierając paszę – w stosunku do posadzki stołu paszowego.

Każdy system utrzymania krów ma swoje wady i zalety

Jeśli zastosowalibyśmy głęboką ściółkę aż do samego stołu paszowego, to wysokość, na której znajduje się krowa jedząc, zawsze byłaby inna, co znacznie utrudniłoby pobieranie TMR-u. Z drugiej strony, nie chciałem boksów z matami legowiskowymi, zarówno ze względu na koszty, jak i brak wygody dla krów. Duży obszar legowiskowy w postaci głębokiej ściółki bez indywidualnych wygrodzeń jest znacznie bardziej przyjazny. Tu krowy czują się niczym na pastwisku – powiedział Adrian Szałański, dodając, że oczywiście każde rozwiązanie ma swoje wady, a są nimi znaczne zużycie słomy oraz duża pracochłonność związana z częstym dościelaniem, inaczej krowy nie będą czyste.

Ta sama ściółka dla krów i jałówek

Wysokie koszty budowy wyperswadowały Adrianowi Szałańskiemu rozwiązanie bezściołowe, ponadto obawiał się przejścia swoich krów ze słomy na maty, co jego zdaniem skończyłoby się dość dużym brakowaniem. Młody rolnik podkreślił także, że w jakich warunkach utrzymujemy jałówki, w takich też muszą być chowane krowy, inaczej nie pozbędziemy się problemów zdrowotnych związanych z kończ...
Pozostało 77% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
08. styczeń 2025 19:28