Różne przyczyny zamierania zarodków
Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, a jedną z nich jest zamieranie zarodków, do którego najczęściej dochodzi pomiędzy 8., a 16. dniem po zabiegu inseminacji.
Zamieranie zarodków może być wczesne i późne. Wczesne zamieranie odbywa się zwykle do 16. dnia cyklu rujowego i nie ma ono wpływu na jego długość, co oznacza, że okres międzyrujowy pozostaje taki sam i wówczas hodowca nie wie, że doszło do zamarcia zarodka.
Z kolei późne zamieranie zarodków występuje pomiędzy 16., a 42. dniem po inseminacji i to zjawisko hodowca jest już w stanie zaobserwować. Zdarza się, że występuje wtedy wyciek z pochwy, a zazwyczaj jedynym, wyraźnym potwierdzeniem jest powrót rui po po 35.–50. dniach po inseminacji.
Co jest przyczyną zamierania zarodków?
Gdy obumarcie nastąpi przed upływem 13. dnia po inseminacji, to wówczas przyczyną są: zbyt małe komórki jajowe, opóźniona owulacja (często występuje ona w okresie letnim) oraz zbyt mała ilość progesteronu (hormon wydzielany przez jajniki). Gdy zamieranie zarodka następuje do 16.–19. dnia po zapłodnieniu, wówczas wynika ze słabego jego rozwoju oraz słabej sync...