StoryEditorRozród krów

Jakie są przyczyny poronień u krów?

13.11.2020., 17:11h
Wskaźnik zacieleń w naszym kraju w stosunku do wydajności pozostawia wiele do życzenia. Pocieszające jest to, że coraz więcej hodowców zaczyna zwracać uwagę na każdy etap produkcji i dbać o stan krów cielnych. Oni już wiedzą, że to liczba wycieleń decyduje o ilości sprzedanego mleka. Jednak, gdy krowa zostanie skutecznie pokryta, może spotkać nas duże rozczarowanie na skutek zamierania zarodków.

Zamieranie zarodków odpowiada nawet za 95% przypadków poronień w stadzie

Poronienie może nastąpić w każdym etapie ciąży i być następstwem wielu czynników. Podczas pierwszych 42–45 dni ciąży (okres zarodkowy), tj. od zapłodnienia do zakończenia różnicowania się tkanek, ma miejsce tzw. zamieralność zarodków, która odpowiada za 85–95% poronień u bydła. Okresem najbardziej krytycznym, w którym zarodek jest szczególnie zagrożony, jest stadium moruli (6–7 dzień) oraz okres pomiędzy 16. a 19. dniem ciąży. Jest to tzw. wczesna zamieralność zarodków powodująca największy odsetek zamieralności (80–90%). Kolejny okres nasilenia obumieralności związany jest z procesem implantacji i łączenia się błon płodowych ze ścianą macicy, czyli wytwarzaniem łożyska. W późniejszym okresie mamy do czynienia z zamieralnością płodów, a pod koniec ciąży ze zjawiskiem martwego urodzenia.

Inne przyczyny poronień u krów

Olbrzymią grupę przyczyn poronień stanowią tzw. czynniki niezakaźne. Nieprawidłowe żywienie, źle zbilansowana dawka pokarmowa u krów ciężarnych może powodować toksykozy żywieniowe, prowadzące do poronień lub rodzenia martwy...
Pozostało 67% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. listopad 2024 17:30