StoryEditorPorady

Jakie są zalety obory uwięziowej nad wolnostanowiskową?

15.01.2019., 16:01h
Rozwiązań idealnych nie ma, każdy system utrzymania ma swoje wady i zalety. Pomimo że wśród nowo powstających obór dominują te wolnostanowiskowe to Mirosław Wyszyński wybrał obiekt uwięziowy, bo jak wyjaśnił, dla jego gospodarstwa to najlepsze rozwiązanie.

Zalety systemu uwięziowego

Przy uwięziówce na bieżąco jestem w stanie monitorować to co się dzieje z każdą sztuką, bez konieczności inwestowania w elektronikę i systemy zarządzania stadem. Ponadto dużo czasu spędzam w polu i jak przyjedzie lekarz weterynarii, to wystarczy, że przez telefon powiem mu, na którym stanowisku stoi chora sztuka i on sam da sobie radę bez mojej obecności i bez konieczności „odławiania” krowy ze stada – oznajmił Mirosław Wyszyński, który jest nie tylko producentem mleka, ale także żywca wieprzowego, zbóż i rzepaku.

Nieduża jak na dzisiejsze czasy

Obora posiada 62 legowiska uwięziowe dla krów oraz boksy dla jałówek i cieląt utrzymywanych luzem. Zdaniem gospodarza, jest nieduża jak na dzisiejsze czasy, ale w sam raz dla gospodarstwa o kilku profilach produkcji. Brak specjalizacji to jego zdaniem atut, który procentuje, gdy jedna gałąź przeżywa kryzys. Legowiska dla krów wyłożono matami, za nimi znajdują się ruszta metalowe. Jałówki chodzą po posadzce szczelinowej w postaci rusztów betonowych, a cielęta są utrzymywane na głębokiej ściółce.

W budynku o wymiarach 15,10 x 61,00 m centralnie us...
Pozostało 81% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 10:32