StoryEditorObory

Jakie technologie sprawdzają się przy chowie ponad 1000 krów?

26.02.2020., 12:02h
Aby wykorzystać możliwości jednej z największych w kraju hal udojowych, jaka pracuje w Stadninie Koni Pępowo, trwa budowa bliźniaczej obory do tej, która funkcjonuje razem z dojarnią karuzelową GEA na 60 krów od 16 stycznia 2018 roku. Po oddaniu nowego skrzydła powstanie kompleks podobny do tego, jaki jest w Kombinacie Rolnym Kietrz i będzie przeznaczony tylko dla krów rasy hf. Z kolei krowy rasy simentalskiej utrzymywane są w starszym obiekcie, gdzie chodzą na halę udojową 2 x 12 rybia ość od firmy A-Lima-Bis.

Bliźniacza obora, ale ze zmianami

Właściwie nowa obora, którą budujemy ma być taka sama jak ta funkcjonująca od 2 lat, ale nie do końca, bo jesteśmy mądrzejsi o pewne doświadczenia i dlatego wprowadzamy zmiany mające pomóc zarówno nam, jak i zwierzętom – powiedziała główna hodowczyni Marta Grabowska.

Przede wszystkim więcej będzie zautomatyzowanego sprzętu, m.in. świetlik kalenicowy oraz boczne kurtyny sterowane przez pogodynkę w zależności od warunków pogodowych z uwzględnieniem wiatru, deszczu i temperatury. W starszym skrzydle, gdzie postawiono na wentylację grawitacyjną poprzez wąski świetlik kominowy wystąpił problem z nadmiernym skraplaniem się wody na stół paszowy. To sprawiło kłopot sprawnemu poruszaniu się robota GEA podgarniającego paszę. Dlatego w nowym obiekcie będzie to szeroki świetlik kalenicowy. Trzeba też nadmienić, że nowsze kurtyny będą znacznie obszerniejsze od tych zastosowanych przed dwoma laty. Właściwie bocznych ścian nie będzie a jedynie kilkudziesięciocentymetrowy murek wystający nad grunt, a dalej całą przestrzeń do zadaszenia wypełnią kurtyny, latem zupełnie podnoszone i dające ogromną powierzchn...
Pozostało 77% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. styczeń 2025 16:48