Rozpoczęcie Walnego Zebrania Kujawskiej Spółdzielni Mleczarskiej
Na wstępie poprosił zebranych o powstanie i uczczenie minutą ciszy tych spółdzielców, którzy odeszli do Domu Ojca – Mirosława Kubackiego, członka rady nadzorczej oraz pracowników Edyty Gemojnert i Romana Wilińskiego.
Następnie przewodniczący Krygier powitał zaproszonych gości, wśród których znaleźli się między innymi: starosta powiatu włocławskiego Roman Gołębiewski, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Waldemar Broś, członek zarządu województwa kujawsko-pomorskiego Aneta Andrzejewska, dyrektor z Urzędu Miasta Włocławek Edward Zagórski, zastępca dyrektora KOWR-u w Bydgoszczy Witold Dzierżak dyrektor Kujawsko–Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie Ryszard Kamiński, kierownik biura Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka Dariusz Zabłocki, lekarz weterynarii Andrzej Klimowski oraz prezes Kujawsko-Dobrzyńskiego Banku Spółdzielczego Cezary Maciejewski.
Następnie przewodniczący Krygier powitał zaproszonych gości, wśród których znaleźli się między innymi: starosta powiatu włocławskiego Roman Gołębiewski, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Waldemar Broś, członek zarządu województwa kujawsko-pomorskiego Aneta Andrzejewska, dyrektor z Urzędu Miasta Włocławek Edward Zagórski, zastępca dyrektora KOWR-u w Bydgoszczy Witold Dzierżak dyrektor Kujawsko–Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie Ryszard Kamiński, kierownik biura Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka Dariusz Zabłocki, lekarz weterynarii Andrzej Klimowski oraz prezes Kujawsko-Dobrzyńskiego Banku Spółdzielczego Cezary Maciejewski.
Kolejnym punktem był wybór władz Walnego.
Przewodniczącym Zebrania został wybrany Krzysztof Wieczorek, zaś sekretarzem Marek Stasiak. Funkcję asesorów powierzono: Bogdanowi Kruzikowi i Dorocie Lewandowskiej.
Natomiast w składzie komisji mandatowej znaleźli się: Anna Nowakowska, Jolanta Włodarzewska i Marian Kozłowski. Zaś w skład komisji wyborczej weszli: Wacław Radomski, Marek Śpiewakowski i Paweł Kwiatkowski. Do komisji uchwał i wniosków delegaci wybrali: Dariusza Urbańskiego, Piotra Goździalskiego oraz Ryszarda Gontarka. W tym miejscu należy poinformować, że z racji tego, że w planie Walnego był wybór dwóch członków rady nadzorczej – w dalszej części Walnego – powołano komisję skrutacyjną, do której weszli: Mariusz Zasada, Zbigniew Przybyszewski oraz Zdzisław Wiśniewski.
Najwięksi dostawcy Kujawskiej Spółdzielni Mleczarskiej
Po przebrnięciu przez wymagane prawem formalności, głos zabrał prezes Mariusz Falgowski, który wygłosił sprawozdanie z prac zarządu w 2018 roku oraz nakreślił kierunki rozwoju Kujawskiej Spółdzielni Mleczarskiej.
– W naszej spółdzielni skupiliśmy w 2018 roku 25 979 356 litrów mleka o 2,22 proc. więcej niż w 2017 roku. Mleko skupujemy na terenie 19 gmin z 283 gospodarstw zbiornikowych, 4 punktów skupu mleka i 3 punktów odbioru mleka. W sumie mleko dostarczało 343 dostawców, zaś 99 procent skupionego surowca było w klasie ekstra – stwierdził prezes Mariusz Falgowski i następnie wymienił nazwiska największych dostawców oraz wyróżnił tych ze średnich gospodarstw, którzy w 2018 roku odnotowali największą dynamikę w produkcji mleka. I tak, na pierwszym miejscu w gronie największych dostawców tradycyjnie uplasował się OHZZ Chodeczek, którym zarządza prezes Sebastian Filipek-Kazimierczak, z wynikiem mocno zbliżonym do 4 milionów litrów.
- Najwięksi dostawcy z władzami spółdzielni i prezesem KZSM Waldemarem Brosiem
Kolejne miejsca zajęli: Dawid Sieciński – 716 897 l, Jarosław Jankowski – 321 556 l, Marian Józef Kozłowski – 306 383 l, Sławomir Górecki – 291 586 l, Krzysztof Krygier – 278 940 l, Ireneusz Gołębiewski – 262 659 l i Wojciech Górski – 254 337 l. Natomiast na liście średnich gospodarstw o największej dynamice produkcji w porównaniu do 2017 roku znaleźli się: Władysław Krygier – 209 200 litrów – dynamika 170,6 proc., Ryszard Białkowski – 146 600 litrów – dynamika 143,9 proc. oraz Marek Śpiewakowski – 247 700 litrów – dynamika 143 procent.
- Delegaci Walnego
Należy nadmienić, iż spółdzielnia pomaga swoim dostawcom poprzez sprzedaż po korzystnych cenach pasz, środków do produkcji mleka, nasion, folii, a także artykułów nabiałowych. Istotne jest też wspomaganie finansowe w formie atrakcyjnych pożyczek.
Podsumowanie 2018 roku KeSeM-u
Jeżeli chodzi o najważniejszy asortyment, to Kujawska Spółdzielnia Mleczarska wyprodukowała w ubiegłym roku: 2018 ton twarogów, 1719 ton śmietan, 263 tony masła, 819 tysięcy litrów mleka spożywczego, 268 ton maślanek i kefirów oraz 522 tony jogurtów, w tym jogurtu typu greckiego, który charakteryzuje się dobrą dynamiką sprzedaży i jednocześnie jest zdobywcą nagród na wystawach i innych mleczarskich imprezach. Wart odnotowania jest fakt, że od sierpnia 2018 roku KeSeM jest producentem mozzarelli. Należy też poinformować, że istotnym źródłem przychodów była sprzedaż mleka przerzutowego.
W sumie wartość sprzedaży przekroczyła w 2018 roku 46,5 miliona złotych i była większa niż w 2017 roku. Zaś spółdzielnia zamknęła ubiegły rok spółdzielczym zyskiem. Ważny jest również fakt braku zaległości w wypłatach udziałów dla tych członków, którzy odeszli ze spółdzielni ze względu na zaprzestanie produkcji mleka. W ubiegłym roku zwiększył się też fundusz udziałowy – do sumy 5 milionów 17 tysięcy złotych i zasobowy – do sumy 5 milionów 621tysięcy. Natomiast najważniejszą inwestycją KeSeM-u w 2018 roku było uruchomienie nowej maszynowni chłodniczej. Inwestycja o wartości 2 milionów 750 tysięcy była współfinansowana ze środków unijnych.
Badający bilans biegły rewident Stefan Jarecki, w swojej opinii napisał między innymi: według tzw. algorytmu Altmana, służącego do oceny prawidłowości prowadzonej działalności i możliwości jej kontynowania, przedsiębiorstwo uzyskujące wskaźnik powyżej 2,99 jest uważane za funkcjonujące w prawidłowy sposób, a jego działalność nie jest zagrożona. W przypadku Kujawskiej Spółdzielni Mleczarskiej wskaźnik ten wynosi 3,7522 i wskazuje na możliwość niezagrożonego kontynuowania działalności.
W imieniu rady nadzorczej sprawozdanie wygłosił przewodniczący Władysław Krygier, który między innymi powiedział: – Rada nadzorcza śledziła na bieżąco działania zarządu w zakresie pozyskiwania nowych rynków zbytu w celu zwiększenia sprzedaży naszych wyrobów, a tym samym, wykorzystania w pełni mocy produkcyjnych oraz wzrostu skupowanego surowca. Rada omawiała też program inwestycyjny wspierany środkami PROW, a także analizowała przepływ środków pieniężnych oraz na bieżąco analizowała wielkość sprzedaży.
- Prezydium Walnego
Przewodniczący Władysław Krygier w imieniu rady nadzorczej pozytywnie ocenił pracę zarządu i zwrócił się do delegatów z wnioskiem o przegłosowanie absolutorium. I gdy nadszedł czas głosowania uchwał, delegaci jednomyślnie i jednogłośnie przegłosowali absolutorium dla prezesa Mariusza Falgowskiego oraz wiceprezes Jadwigi Gapińskiej.
Podziękowania dla pracowników i dostawców
Zarówno prezes Mariusz Falgowski, jak i przewodniczący Władysław Krygier, podziękowali rolnikom i pracownikom za ciężką i efektywną pracę w gospodarstwach i w zakładzie oraz za związanie się z Kujawską Spółdzielnią Mleczarską na dobre i na złe. I to nie są slogany. Wszak jeszcze nie tak dawno sąsiednia spółdzielnia mleczarska, która obecnie jest w stanie upadłości, podkupywała dostawców z KeSeM-u kusząc ich podejrzanie wysokimi cenami. Teraz rolnicy z tej spółdzielni, chodzi konkretnie o ROTR, zostali na lodzie na skutek złych rządów. Stracili kilka wypłat za mleko oraz udziały. Wśród nich są też ci co odeszli z Kujawskiej Spółdzielni Mleczarskiej.
Do tych wydarzeń nawiązał również prezes Waldemar Broś, który stwierdził, że za upadek ROTR-u powinni ponieść odpowiedzialność ci co zarządzali spółdzielnią. Ze smutkiem zasygnalizował też fakt, że kolejna spółdzielnia mleczarska jest zagrożona upadkiem, bo rządzący nią zaniedbali swoje obowiązki. Stwierdził też przy tym, że dla niego upadek każdej spółdzielni jest dramatem, bo spółdzielczość jest najlepszą formą sprzedaży i przetwórstwa żywności. Dowodem tego jest spółdzielczość mleczarska w Polsce. Zwrócił się też do delegatów z apelem, by szanowali swoją spółdzielnię, bo prawidłowo zarządzana spółdzielnia nigdy ich samych nie zostawi na przysłowiowym lodzie. Prezes Broś docenił też osiągnięcia KeSeM-u, który otoczony potentatami mleczarskimi radzi sobie dobrze idąc własną wytyczoną drogą.
Z kronikarskiego obowiązku należy odnotować, że w wyborach uzupełniających do rady nadzorczej wybrano następujące osoby: Annę Nowakowską oraz Krzysztofa Mikulskiego.
Krzysztof Wróblewski