Czym jest proces kogeneracji?
Kogeneracja, to proces równoczesnego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej w ramach jednego procesu technologicznego. Tradycyjne instalacje obejmują zazwyczaj odrębne urządzenia do wytwarzania prądu i ciepła. W procesie kogeneracji, ciepło ze spalin oraz ciepło stanowiące efekt uboczny schładzania silnika jest odzyskiwane, co pozwala zwiększyć wydajność całego cyklu z 40% do 80%. Wdrożenie procesu kogeneracji w wytwórni w Mieścisku to jedno z działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej zakładów produkcyjnych De Heus.
Podczas produkcji pasz zużywane są duże ilości energii elektrycznej oraz pary wodnej. Para powstała w procesie kogeneracji pokrywa 30% zapotrzebowania wytwórni, a dodatkowe ciepło – pełne zapotrzebowanie na ogrzewanie obiektu. Wydajność energetyczna kogeneratora jest znacznie wyższa niż w przypadku systemu oddzielnego wytwarzania energii i ciepła. Pozwala uzyskać nawet 1,7 MW energii z każdych 2 MW dostarczonych w formie paliwa, poprawiając jego efektywność – w tradycyjnym systemie ta wartość byłaby połowę niższa. Kogenerator o mocy 856 kW zapewni wytwórni w Mieścisku energię elektryczną na poziomie 80% jej rocznego zapotrzebowania. Kolejną wartością uzyskaną dzięki instalacji jest dwukrotne ograniczenie emisji CO2.
Kogeneracja jest rozwiązaniem mającym na celu poprawę efektywności energetycznej przedsiębiorstwa i zabezpiecza obiekt przed ograniczeniami mocy w sieci. Inwestycja w istotny sposób przyczyni się do zmniejszenia wpływu działalności wytwórczej na środowisko. To działanie wpisuje się w filozofię zrównoważonego rozwoju De Heus w zakresie ochrony środowiska i troski o zasoby naturalne.
Oprac. Beata Dąbrowska
Zdjęcie: Pixabay
Zdjęcie: Pixabay