StoryEditorPorady

Komfortowy odpoczynek, to więcej mleka

04.01.2018., 19:01h
Ogromne znaczenie w stworzeniu optymalnych warunków utrzymania krów jest zapewnienie im komfortowego miejsca do odpoczynku, czyli legowiska. Wielu naukowców zajmujących się tą dziedziną chowu i hodowli bydła mlecznego zwraca uwagę, iż to właśnie brak należytej dbałości o komfort stanowisk jest najsłabszym ogniwem dobrostanu.

Wygodne legowisko wpływa na produkcyjność krowy


Dlaczego jakość legowisk jest tak ważna? Bo krowa mleczna spędza w nim 12–14 godzin na dobę odpoczywając i leżąc. Leżenie jest ważne ze względu na to, że krowy leżąc odpoczywają i przeżuwają, racice suszą się oraz pozostaje więcej miejsca dla innych krów do chodzenia po oborze. Badania przeprowadzone w Zakładzie Hodowli Bydła SGGW wykazały, że krowy pozostające w pozycji leżącej produkowały więcej mleka, ze względu na fakt sprawniejszego o około 20–30% przepływu krwi w wymieniu w porównaniu z krowami stojącymi. Niektóre badania potwierdzają również zależność pomiędzy czasem krowy spędzonym na odpoczynku, a dobową wydajnością. Na każdą dodatkową godzinę odpoczynku mlecznica może wyprodukować 3–5 kg mleka więcej. Jeżeli powierzchnia legowiska nie jest wygodna, krowy leżą krócej. Jeśli zwierzęta nie mogą położyć się kiedy chcą, będą zbyt długo leżały. W tej sytuacji będą mniej jadły i piły i w konsekwencji będą spożywały mniej suchej masy. Jeśli krowy jedzą mniej posiłków w ciągu dnia, wtedy podczas pozostałych jedzą więcej i odżywianie przybiera rytm skokowy.



  • Warunki utrzymania, jakie zapewniliśmy krowom w naszej oborze najlepiej jest ocenić obserwując ich zachowanie. Kluczową rolę odgrywają takie czynniki jak: wymiary stanowisk, typ podłoża do poruszania się i odpoczynku,  konstrukcja i dostęp do stołu paszowego oraz mikroklimat


Planując zatem budowę lub modernizację stanowisk, warto dołożyć wszelkich starań, by legowiska były wygodnym miejscem odpoczynku. W przeciwnym razie krowy mogą kłaść się w innych miejscach obory, przysparzając tym samym dodatkowych kłopotów związanych z utrzymaniem czystości zwierząt.




Każda krowa musi mieć swoje stanowisko


Często się zdarza, że w oborach boksowych zamiast podestu legowiskowego zainstalowana jest drewniana belka odgradzająca legowisko od korytarza gnojowego. Krowy leżąc, opierają się kończynami o krawędź, czego efektem są otarcia i guzy. Każdy rząd boksów legowiskowych powinien byś zakończony litą przegrodą. Ich brak powoduje niechęć i unikanie przez krowy ostatniego legowiska, a w przypadku korzystania z niego, dyskomfort leżenia i odpoczynku. Zdarza się również, że w kojcach przyściennych nie ma wystarczającej ilości przestrzeni od strony głowy, do wygodnego wstawania i kładzenia się. Z takich miejsc odpoczynku krowy korzystać będą niechętnie. Dużym problemem w oborach alkierzowych jest także zbyt duże zagęszczenie krów. Ponieważ efekty nadmiernego stłoczenia krów widoczne są dopiero po pewnym czasie, hodowcy zwykle nie wiążą ich wystąpienia ze zbyt dużą liczbą zwierząt w stosunku do liczby dostępnych w oborze stanowisk. Właściwą praktyką powinno być utrzymanie liczby krów mniejszej bądź równej liczbie dostępnych stanowisk.

Beata Dąbrowska

(fot. główne: pixabay.com, fot. w artykule Beata Dąbrowska)
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 07:21