StoryEditorŻywienie krów

Kontroluj przyrosty masy ciała cieląt!

27.09.2018., 14:09h
Im więcej przyrasta cielę w pierwszych 65 dniach życia, tym większe jest prawdopodobieństwo, że ukończy pierwszą i każdą kolejną laktację. Tak więc kontrola przyrostów masy ciała cieląt powinna stać się zabiegiem koniecznym, aby mieć pewność, czy nasze cielęta prawidłowo rosną i czy będą zwierzętami długowiecznymi.

Dobre przyrosty gwarantują długowieczność

Przyrosty masy ciała jałówek, to jeden z czynników wpływających na długowieczność krów. Badania potwierdziły bowiem, że o ile cielęta pijące większe ilości mleka lub preparatu mlekozastępczego rosną lepiej w pierwszych tygodniach życia, to w momencie odsadzenia mogą tracić na masie ciała. Głównie na skutek zaprzestania jedzenia starteru, ponieważ najzwyczajniej nie są głodne. I takiej sytuacji należy przeciwdziałać.

Zwiększyć pobranie starteru w okresie odsadzeniowym

Wpływ na długowieczność przyszłych krów ma również sposób żywienia cieląt starterem. Zaobserwowano, że im większe jest pobranie paszy starterowej w momencie odsadzenia, tym większa jest wydajność mleczna odchowywanych zwierząt. Ponadto, im szybciej jałówki zaczynają pobierać starter, tym dłuższego okresu użytkowania możemy spodziewać się w przyszłości. W momencie odsadzenia cielęta powinny pobierać około 1 kg starteru na dzień. Na każdy wzrost pobrania starteru o 1 kg w tym okresie, wydajność mleczna w pierwszej laktacji zwiększa się o 287 kg mleka. Jak najbardziej więc warto skupić się nie tyle na pobieraniu dużych ilości starteru w okresie odpajania mlekiem, a na jak największym pobraniu w okresie odsadzenia. Zwiększenie pobrania starteru możemy uzyskać poprzez stopniowe wycofywanie mleka lub preparatu mlekozastępczego. Wystarczy, że na tydzień przed planowanym odsadzeniem zmniejszymy dawkę mleka z 8 do np. 4 litrów, a znacznie zwiększymy pobranie starteru. Ilość mleka zmniejszamy, gdy cielęta pobierają ok. 0,5 kg paszy starterowej.



  • Każde zwiększenie przyrostów masy cielęcia o 1 gram dziennie, w okresie pierwszych 8 tygodni życia zwiększa wydajność mleczną w pierwszej i kolejnych laktacjach o 4 litry na dzień

Mniej a częściej

Warto rozważyć także zwiększenie ilości odpojów z dwóch do trzech razy dziennie. Wyniki badań dowiodły bowiem, że trzykrotny odpój cieląt sprawia, że lepiej rosną i większość z nich dotrwała do pierwszej laktacji.

Rozwiązanie to nabiera szczególnego znaczenia w okresie zimowym, kiedy to dwukrotne odpajanie nie zawsze pokrywa potrzeby pokarmowe cieląt. Pamiętajmy również, że naganne jest stosowanie w odchowie cieląt mleka odpadowego, którego pobranie prowadzi do większej ilości biegunek, zmniejsza przyrosty masy ciała, a w konsekwencji przyczynia się do skrócenia
okresu użytkowania zwierząt.

Beata Dąbrowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
31. październik 2024 10:37