Jak odizolowanie kulejących krów wpływa na ich powrót do zdrowia?
Krowy były oceniane co tydzień, dopóki nie przestały kuleć lub zostały włączone do badania na trzy tygodnie. Na podstawie wyników lokomocji, krowy pogrupowano w następujący sposób, aby opisać rozwój kulawizny w czasie:
- krowy wychodzą z kulawizny,
- krowy z lepszym wynikiem lokomocji, ale bez całkowitego wyzdrowienia,
- krowy z niezmienioną oceną lokomocji,
- krowy z gorszą oceną lokomocji.
Warto izolować krowy nawet z lekkimi postaciami kulawizn
Wyniki wykazały istotną różnicę między dwiema grupami. Mianowicie, umieszczenie w izolatce miało pozytywny wpływ na powrót do zdrowia po kulawiźnie. Wśród krów otrzymujących ocenę lokomocyjną 4 na początku badania, 73% krów kontrolnych nadal miało ocenę lokomocyjną 4 trzy tygodnie później. W przypadku krów przebywających w izolatkach odsetek wynosił tylko 40%. Z kolei 46% odizolowanych od stada krów doświadczyło poprawy w zakresie lokomocji, w porównaniu do zaledwie 16% w grupie kontrolnej.
Tak więc wyniki wskazują, że krowy z kulawizną szybciej dochodzą do zdrowia, gdy przeniesiemy je do izolatki. Hodowcy zwykle przenoszą do izolatek krowy z ciężką kulawizną, jednak badanie pokazuje, że korzyści z pobytu w specjalnym kojcu mogą odnieść także sztuki mniej kulawe. Warto zatem zastanowić się nad izolacją krów również z lżejszymi postaciami kulawizn.
Źródło: Thedairysite.com
Zdjęcie: Beata Dąbrowska