StoryEditorWiadomości rolnicze

Krowy z kulawiznami szybciej dochodzą do siebie w izolatce

20.08.2021., 08:08h
Kulawizna u krów mlecznych to jeden z głównym problemów w mlecznych stadach na całym świecie i wiąże się z obniżonym dobrostanem zwierząt. Okazuje się, że kulejące krowy utrzymywane w izolatce zdecydowanie szybciej wracają do zdrowia.

Jak odizolowanie kulejących krów wpływa na ich powrót do zdrowia?

Kulawym zwierzętom zwykle trudno jest konkurować z innymi krowami w stadzie o dostęp do paszy, wody i miejsce do leżenia. Naukowcy z Uniwersytetu w Arhaus w Danii, postanowili zbadać wpływ utrzymania kulawych krów w izolatkach zakładając, że w takich kojcach posadzka jest zazwyczaj bardziej miękka, jest mniej krów, mniejsza jest więc konkurencja o np. o dostęp do stołu paszowego.
W trakcie projektu naukowcy zbadali, czy kulejące krowy trzymane w izolatkach na głębokiej ściółce zdrowieją lepiej niż krowy mleczne trzymane razem z resztą stada laktacyjnego. Badaniem objęto 168 kulawych krów mlecznych z pięciu różnych stad. Każde stado było odwiedzane raz w tygodniu, a krowy kulejące, z oceną lokomocji 3 lub 4 (w skali od 1 do 5) były badane w poskromie do korekcji racic i w razie potrzeby poddawane były zabiegom. Wyodrębniono dwie grupy krów: grupa kontrolna, gdzie utrzymywano je standardowo wraz z innymi krowami w okresie laktacji w stadzie oraz grupa lecznicza, przebywająca w izolatce.

Krowy były oceniane co tydzień, dopóki nie przestały kuleć lub zostały włączone do badania na trzy tygodnie. Na podstawie wyników lokomocji, krowy pogrupowano w następujący sposób, aby opisać rozwój kulawizny w czasie:
  • krowy wychodzą z kulawizny,
  • krowy z lepszym wynikiem lokomocji, ale bez całkowitego wyzdrowienia,
  • krowy z niezmienioną oceną lokomocji,
  • krowy z gorszą oceną lokomocji.


Warto izolować krowy nawet z lekkimi postaciami kulawizn

Wyniki wykazały istotną różnicę między dwiema grupami. Mianowicie, umieszczenie w izolatce miało pozytywny wpływ na powrót do zdrowia po kulawiźnie. Wśród krów otrzymujących ocenę lokomocyjną 4 na początku badania, 73% krów kontrolnych nadal miało ocenę lokomocyjną 4 trzy tygodnie później. W przypadku krów przebywających w izolatkach odsetek wynosił tylko 40%. Z kolei 46% odizolowanych od stada krów doświadczyło poprawy w zakresie lokomocji, w porównaniu do zaledwie 16% w grupie kontrolnej.

Tak więc wyniki wskazują, że krowy z kulawizną szybciej dochodzą do zdrowia, gdy przeniesiemy je do izolatki. Hodowcy zwykle przenoszą do izolatek krowy z ciężką kulawizną, jednak badanie pokazuje, że korzyści z pobytu w specjalnym kojcu mogą odnieść także sztuki mniej kulawe. Warto zatem zastanowić się nad izolacją krów również z lżejszymi postaciami kulawizn.

Oprac. Beata Dąbrowska
Źródło: Thedairysite.com
Zdjęcie: Beata Dąbrowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 07:26