Badania przekrojowe na ponad 1 milionie krów
Jak podaje portal Veeteelt. nl, Amerykanie wykorzystali do badań dane od prawie 1 miliona krów z 5500 gospodarstw. Krowy podzielono na cztery równej wielkości grupy w oparciu o ich ocenę pokrojową przy pierwszej rejestracji jako jałówki.
Spośród krów z grupy o najwyższej punktacji pokroju (od 82 do 89 punktów), 33 procent było nadal na fermie w wieku sześciu lat. W kategorii z najniższą oceną pokroju (76 punktów i niżej) tylko 20 procent było obecne w stadzie w wieku sześciu lat. Naukowcy zaobserwowali ten sam trend w liczbie dni produkcyjnych. Jedna czwarta najwyżej zarejestrowanych zwierząt odnotowała o 142 dni produkcyjne więcej niż zwierzęta z najmniejszą ilością punktów. Najładniejsze krowy również produkowały więcej mleka w ciągu swojego życia.
Życiowa produkcja zwierząt zarejestrowanych z wynikiem od 82 do 89 punktów wyniosła prawie 38 000 kg mleka (skorygowana o tłuszcz i białko), natomiast u zwierząt, które uzyskały 76 punktów (lub mniej) jako jałówki, prawie 32 000 kg mleka.
Ta różnica w produkcji była już widoczna w wykazach jałówek. Jako jałówka, najwyżej zarejestrowana grupa wyprodukowała już prawie o 700 kg mleka więcej (skorygowanego o tłuszcz i białko) niż najniższa zarejestrowana grupa w ciągu 305 dni.
Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 46/2022 na str. 43. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.