– Przez te 15 lat przeszliśmy drogę do czystorasowego hf-a i nasze bydło znacznie urosło, dziś nie znajdziemy w stadzie mniejszej krowy niż 700 kg. Wtedy zalecano, aby boksy znajdujące się przy ścianie miały wymiary 1,2 x 2,5 m, a dziś patrząc na wielkość krów powinno to być co najmniej 1,3 x 2,8 m. To samo dotyczy legowisk, na których krowy skierowane są do siebie głowami, kiedyś zalecano dla nich długość po 2,2 m, a dziś musi być to minimum 2,5 m – wyjaśnił Krzysztof Rudowicz.
Wymagają, ale dają
Hodowcy utrzymują tylko czystorasowe hf-y. W 95% korzystają z nasienia buhajów z Wielkopolskiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Poznaniu z siedzibą w Tulcach. Zabiegi unasienniania wykonuje inseminator Jan Horyza. Specjalista z WCHiRZ dobiera buhaje pod konkretne krowy, aby uniknąć pokrewieństwa. Każdą krowę ogląda, aby stwierdzić, jakie cechy trzeba u niej wzmocnić.
– Hf-y to bydło wymagające, ale też najwydajniejsze ze wszystkich ras. Trzeba jednak dużo zrobić, aby sprostać ich wymaganiom. Dobrze jest, gdy są utrzymywane luzem, potrzebują żywienia z wozu paszowego. W dużym stadzie przydaje się grupowanie i stosowanie kilku dawek ...