Łódzkie to region mlekiem i miodem płynący
Za organizację festiwalu odpowiadało Stowarzyszenie Innowatorów Wsi, a nie byłoby to możliwe, gdyby nie finansowanie z Funduszu Promocji Mleka, który reprezentował Waldemar Wojciechowski – sekretarz Komisji Zarządzającej Funduszem Promocji Mleka, jednocześnie członek rady nadzorczej OSM Łowicz oraz radny Sejmiku Województwa Łódzkiego.
– Szczególnie witam rolników, bo to dzięki nim tu jesteśmy. Z każdego litra mleka wyprodukowanego w waszych gospodarstwach 0,02% ceny przekazywane jest na Fundusz Promocji Mleka, z którego pieniądze wreszcie trafiły do województwa łódzkiego, z czego niezmiernie się cieszę. Kiedyś mówiło się, że Łódzkie to region mlekiem i miodem płynący, i warto o tym pamiętać. Przymierzaliśmy się do organizacji tego wydarzenia bardzo długo, gdyż pandemia krzyżowała nasze plany – powiedział Waldemar Wojciechowski.
Wykorzystana każda złotówka
Całodniowy piknik pozwolił zintegrować branżę mleczarską – od producentów, przez przetwórców, aż po konsumentów mleka. Dla przetwórców była to doskonała okazja do zaprezentowania swojej oferty szerokiej publiczności, nawet zagranicznym delegacjom handlowym z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki. Całe rodziny oblegały stoiska spółdzielni mleczarskich, a wystawiło się ich 7, z największą firmą mleczarską województwa łódzkiego na czele – OSM Łowicz. Swoje stoiska miały również:
- OSM WART-MILK Sieradz,
- SDM Wieluń,
- OSM Głuchów,
- ŁSM JOGO Łódź,
- OSM Łask
- OSM Skierniewice.
– W polskim przemyśle mleczarskim dominującą rolę odgrywają spółdzielnie, a produkcja mleka jest źródłem utrzymania wielu gospodarstw rolnych, także w województwie łódzkim. Dlatego dobrze, że mamy Łódzki Festiwal Mleka, który na pewno przełoży się na korzyści dla OSM Łowicz, zwłaszcza patrząc na ogrom odwiedzających stoiska – powiedziała prezes OSM Łowicz Iwona Grzybowska, zaś wiceprezes Łukasz Siewierski dodał, że na festiwalu zaprezentowano przekrój mleczarstwa województwa łódzkiego od najmniejszej do największej spółdzielni mleczarskiej, gdzie wszyscy wspólnie świętują.
W podobnym, pozytywnym tonie wypowiedziała się Irena Miedzińska – prezes OSM WART-MILK. Z kolei Andrzej Marat – członek rady nadzorczej OSM Łowicz, który przez kilkanaście lat zasiadał w Funduszu Promocji Mleka, podkreślił, że nie ma nawet jednej zmarnowanej złotówki, która została wydana na festiwal i takich wystaw powinno być więcej.
- Wyróżnieni odznaką „Zasłużony dla rolnictwa”, w towarzystwie wiceministra Krzysztofa Ciecióry, senatora Przemysława Błaszczyka, Waldemara Wojciechowskiego i wiceprezes Stowarzyszenia Innowatorów Wsi Agnieszki Łuczak
- Waldemar Wojciechowski, członek RN OSM Łowicz
Co dziesiąta europejska „mućka” jest z Polski
Swoim patronatem festiwal objęli m.in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałek Województwa Łódzkiego oraz JM Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
– Jestem przekonany, że ta impreza zaowocuje nowymi kontaktami biznesowymi oraz kontraktami. Nie zapominajmy, że mamy ogromny potencjał, Polska jest trzecim producentem wyrobów mlecznych w Europie, a co dziesiąta europejska krowa jest z Polski. Mleko i jego przetwory to samo zdrowie i nie można wychowywać dzieci na diecie bezmlecznej. Zatem trzeba przełamywać dziwne pomysły na zastępowanie mleka niepełnowartościowymi zamiennikami – powiedział wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra.
Podczas festiwalu wręczono odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa”. Ordery z rąk wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Ciecióry odebrali: Wacław Baczyński – najstarszy stażem i wiekiem dostawca OSM Łowicz, Tomasz Chądzyński – przewodniczący rady nadzorczej OSM Łowicz, Iwona Grzybowska – prezes OSM Łowicz, Łukasz Siewierski – wiceprezes OSM Łowicz, Stanisław Jabłoński – kierownik skupu OSM Łowicz, Mariusz Marczak – dostawca mleka OSM Łowicz z woj. łódzkiego, Aleksander Lis – dostawca mleka OSM Łowicz z woj. wielkopolskiego, Jerzy Strumiński – przewodniczący rady nadzorczej OSM WART-MILK Sieradz, Andrzej Warszewski – członek rady nadzorczej OSM WART MILK, Krzysztof Warszewski – dostawca OSM WART-MILK, Marcin Jarząbek – członek rady nadzorczej SDM Wieluń, Magdalena Wesołowska – członek rady nadzorczej SDM Wieluń, Robert Maj – prezes OSM Skierniewice oraz Karol Kasprzak – rolnik z okolic Goszczanowa.
- Wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra
Doi krowy od 54 lat
Wśród odznaczonych był 78-letni Wacław Baczyński ze wsi Wyczółki (gm. Sochaczew), który produkcją mleka zajmuje się nieprzerwanie od roku 1968, a rodzinne gospodarstwo przejął w roku 1970. Oznacza to, że jest najstarszym dostawcą OSM Łowicz zarówno wiekiem, jak i stażem. Jeszcze nie tak dawno utrzymywał 24 krowy, ale problemy zdrowotne zmusiły go do zmniejszenia stada do 15 krów.
– Rolnictwo przez te pół wieku zmieniło się niesamowicie, a zwłaszcza żywienie krów i technologia udoju mleka. Dla mnie najlepszym czasem były lata gierkowskie, kiedy w 6 lat wybudowałem 3 budynki. Jeszcze 10 lat temu osiągałem jedną z najwyższych wydajności mlecznych w powiecie sochaczewskim, było to wtedy 9 tys. kg mleka od przeciętnej krowy. Produkcja mleka to najciekawsza, ale i najcięższa gałąź rolnictwa – powiedział Wacław Baczyński.
Festiwal odbywał się na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej, będącym partnerem technicznym festiwalu, reprezentowanym przez dyrektora Stanisława Kosmowskiego.
– Produkcja mleka zawsze była bliska naszej szkole. Jako jedna z nielicznych szkół rolniczych nadal produkujemy mleko – i to przy użyciu najnowszych technologii, jak np. roboty udojowe. Te technologie poznają nasi uczniowie, dzięki czemu są przygotowani do wdrażania ich w gospodarstwach, które obejmą po rodzicach – powiedział dyrektor szkoły Stanisław Kosmowski.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Stowarzyszenia Miłośników Starej Motoryzacji i Maszyn Rolniczych „Retro-Łowiczanka”, którego prezesem jest Piotr Politowicz. Na festiwalu wystawiono ponad 20 pojazdów, w tym większość zabytkowych ciągników rolniczych, najstarszy z nich to Deutz-Fahr z 1938 roku. Więcej o „Retro-Łowiczance” napiszemy w jednym z kolejnych naszych numerów.
- Stoisko OSM Łowicz było wręcz oblegane, podobnie jak wiele innych spółdzielni mleczarskich. Dzieciom szczególnie przypadł do gustu, wcale nie taki zwykły, karton mleka łowickiego
- Na stoisku OSM WART-MILK spotkaliśmy prezes Irenę Miedzińską wraz ze współpracownikami
Można też było obejrzeć wystawę najnowszych maszyn rolniczych. Dla dzieci były dmuchańce i plac zabaw, a wieczorem wszyscy mogli bawić się w strefie koncertowej, przy muzyce takich gwiazd, jak: Defis, Dawid Kwiatkowski oraz Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów. Goście festiwalu mogli liczyć również na bogaty program kulinarny, wszystko dzięki paniom z kół gospodyń wiejskich, których wystawiło się blisko 50.
Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Andrzej Rutkowski
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 30/2022 na str. 78. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.