StoryEditorŻywienie krów

Mało tłuszczu – zła fermentacja w żwaczu

13.11.2018., 14:11h
Niska zawartość tłuszczu w mleku – poniżej 3,5–3,6% – może świadczyć o złej fermentacji żwaczowej, w wyniku której w żwaczu powstaje sprzężony kwas linolowy, który wraz z krwiobiegiem dostaje się do komórek gruczołu mlekowego i blokuje w nim syntezę tłuszczu.

Skąd bierze się zaburzona fermentacja w żwaczu?

Najczęściej spowodowana jest ona zbyt dużym udziałem pasz treściwych w dawce pokarmowej, który niejednokrotnie prowadzi do subklinicznej kwasicy. Nadmiar skrobi i niedobór włókna, to główne przyczyny pojawienia się subklinicznej kwasicy, której sprzyja również słabe buforowanie płynu żwaczowego z powodu zbyt małej ilości śliny. Krowa nie ślini się dostatecznie wtedy, kiedy w dawce pokarmowej jest zbyt mało długich cząsteczek pasz.

Zwróć uwagę na strukturę dawki pokarmowej

A zatem, dla utrzymania prawidłowej zawartości tłuszczu w mleku na poziomie 3,6–3,7%, należy zwracać uwagę nie tylko na zawartość skrobi i włókna w paszy, ale także na strukturę fizyczną dawki pokarmowej. Warto zatem pamiętać, że równie niekorzystne jest nadmierne rozdrobnienie mieszaniny w wozie paszowym jak również niedostateczne jej rozdrobnienie i wymieszanie.

Przyczyną niskiej zawartości tłuszczu w mleku może być również nadmierny udział tłuszczu w dawce, szczególnie niechronionego, który pochodzi najczęściej z nasion rzepaku, makuchu rzepakowego i olejów roślinnych.

Beata Dąbrowska
(fot. Pixabay)
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. styczeń 2025 12:11