Brudna słoma rezerwuarem bakterii
I chociaż wielu hodowców preferuje głęboką ściółkę jako najbardziej przyjazne dla zwierząt rozwiązanie – bo zbliżone do naturalnych warunków – to trzeba pamiętać, że fermentująca słoma jest również idealnym miejscem do namnażania się chorobotwórczych patogenów. Ich rozwojowi możemy jednak przeciwdziałać w stosunkowo prosty sposób. Warto, od czasu do czasu, zmierzyć temperaturę ściółki. Bardzo często bowiem zdarza się, że w miejscach wilgotniejszych temperatura dochodzi nawet do 45° C, co oznacza, że jest zdecydowanie za wysoka, a tym samym stwarza idealne wręcz warunki do namnażania się bakterii. Przeciwdziałać temu możemy stosując regularne posypywanie ściółki kredą, która podniesie pH podłoża. Kreda nie tylko alkalizuje środowisko, a tym samym ogranicza rozwój bakterii, ale jednocześnie osusza legowisko.
Jak zachować czystość w oborze?
Obecnie powszechnie stosowanym systemem utrzymania zwierząt w oborach są rusztowe korytarze spacerowe i legowiska wyłożone gumowymi matami. Jeżeli przy regularnej dezynfekcji legowisk za pomocą specjalistycznych preparatów mamy problemy z mastitis wywołanym przez bakterie środowiskowe, to dobrym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie na maty dodatkowej ściółki np. w postaci niewielkiej ilości trocin, która będzie je osuszała. Wbrew pozorom jest to bardzo ważny zabieg, ponieważ bakterie środowiskowe obecne są w kale, a jego stała obecność na matach sprzyja przedostawaniu się drobnoustrojów do wymienia podczas odpoczynku. Warto również rozważyć zwiększenie częstotliwości dezynfekcji legowisk np. do 3–4 razy w tygodniu.
- Jedną z głównych przyczyn pojawienia się zapaleń wymienia w stadzie jest środowisko. Jeżeli zdiagnozujemy, który jego element zawodzi, bez większych trudności i znacznych kosztów poradzimy sobie z mastitis
Beata Dąbrowska