Inwestycja w pierwszą jałówkę zwróciła się z nawiązką
– Pierwszą jałówkę rasy hf zakupiłem pod Tarnowem 15 lat temu płacąc 4 tys. zł, a u nas przeciętna jałowica kosztowała wtedy 2,8 tys. zł. Nie wiedziałem czy ta inwestycja się zwróci, ale zwróciła się i to z nawiązką, gdyż hf-ka dała prawie 7 tys. kg mleka w 305 dni laktacji, a pozostałe krowy wtedy jeszcze rasy polskiej czerwonej dawały po 4 tys. kg mleka w laktacji. Oczywiście hf jest wymagającą rasą w utrzymaniu i żywieniu – powiedział Piotr Habaj.
Jałownik ze zmodernizowanej stodoły
Zabiegi inseminacji wykonuje Marcin Habaj – syn Piotra, który podobnie jak ojciec hodowlę bydła traktuje jak pasję i wyzwanie do osiągania jak najlepszych wyników. Nasienie zamawiają z firmy Konrad, SHiUZ-u Bydgoszcz i MCB Krasne. Jałówki kryte są nasieniem seksowanym.
– Od kiedy sam inseminuję i oszczędzamy na usłudze, to wybieramy najdroższe nasienie z oferty buhajów rasy hf obu odmian barwnych – powiedział Marcin Habaj.
Jałówki korzystają z wiaty, która powstała w wyniku modernizacji stodoły. Zastosowano tam ruszta betonowe oraz zewnętrzny stół paszowy. Z kolei cielętnik roln...