Jaką wartość pokarmowa ma melasa?
Melasa jest przede wszystkim paszą stanowiącą doskonałe źródło energii dla bakterii bytujących w żwaczu, która charakteryzuje się wysoką zawartością węglowodanów rozpuszczalnych w wodzie, szybko metabolizowanych w żwaczu. Melasa zawiera ok. 80% suchej masy, 40% sacharozy i ok. 10% innych cukrów. Bogata jest także w sole potasowe.
Wartość pokarmowa 1 kg suchej masy melasy to 1,03 JPM, 1,04 JPŻ, 84 BTJN i71 BTJE (według norm INRA). Z uwagi na znaczną zawartość soli potasowych melasa nie powinna być stosowana w żywieniu krów zasuszonych. Po żadnym warunkiem nie można podawać melasy cielętom w okresie ich odpajania mlekiem, ponieważ nie trafi ona do żwacza tylko bezpośrednio do trawieńca. Wykorzystanie melasy przez cielęta następuje wtedy, gdy pobierają one więcej pasz stałych, a ich żwacz jest lepiej rozwinięty.
Zanim podasz melasę, dobrze zbilansuj dawkę pokarmową!
Wykorzystując melasę w żywieniu krów trzeba pamiętać o dobrym zbilansowaniu dawki pokarmowej, ponieważ źle zbilansowana dawka, w której przez dodatek melasy dostarczono nadmiar cukru, doprowadzić może do zakłócenia pracy żwacza na skutek szybko następującej produkcji lotnych kwasów. To stwarza ryzyko spadku pH i powstania kwasicy.
Dawka melasy dla krowy mlecznej powinna mieścić się w przedziale od 0, 5 do 2 kg dziennie. Udział melasy w mieszance treściwej w dawce z udziałem kiszonek z traw może sięgać nawet 9,1%, niemniej bilans dawki pokarmowej powinien zawierać taką ilość melasy, która pozwoli uzyskać zawartość cukrów rozpuszczalnych na poziomie około 6% w SM dawki.
Beata Dąbrowska