StoryEditorRasy krów

Mieszańce HF z montbeliardem – kiedy warto postawić na taką odmianę krów?

29.10.2020., 09:10h
Średnia wydajność laktacyjna od krowy to 8 tys. kg mleka i jak przyznał Przemysław Mikulak, więcej mu nie potrzeba, gdyż wraz z rosnącą wydajnością przybywa też problemów zdrowotnych. Nie jest to wydajność zwalająca z nóg, jeśli weźmiemy pod uwagę możliwości krów rasy hf. Jednak młody rolnik utrzymuje mieszańce międzyrasowe, a to już zupełnie zmienia postać rzeczy.

Lepiej doić mniej, ale dłużej użytkować krowy

Wolę wydoić 2–3 krowy więcej niż nadmiernie podnosić wydajność np. poprzez większą podaż pasz treściwych, co na pewno nie pozostaje bez wpływu na zdrowotność, wszak krowy to przeżuwacze, dla których najlepsze są pasze objętościowe. Ponadto nadmierna intensyfikacja produkcji prowadzi do większej eksploatacji i skrócenia okresu użytkowania – podkreślił Przemysław Mikulak.

Własna inseminacja

Młody hodowca od pół roku sam inseminuje, od kiedy we własnym gospodarstwie został przeszkolony przez pracownika WCHiRZ Poznań z siedzibą w Tulcach. Średnio na skuteczne zacielenie rolnik zużywa 1,5 porcji nasienia. To bardzo dobry wynik.

Utrzymywanie zdrowszych i odporniejszych mieszańców międzyrasowych w stosunku do hf–a przekłada się nie tylko na niższe koszty obsługi weterynaryjnej, ale również lepszą płodność – powiedział Przemysław Mikulak, dodając, że większość krów i jałówek to mieszańce hf-a z montebliardem. Zauważył, że najlepiej sprawują się krowy o 50% dolewie każdej z tych ras, dlatego nasienie obu ras stosowane jest naprzemiennie.

W stadzie są też mie...
Pozostało 76% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. listopad 2024 22:32