W przypadku mastitis nie należy od razu sięgać po antybiotyki
Uroczystego otwarcia konferencji dokonał Waldemar Paziewski – prezes zarządu OSM Garwolin, następnie Lilla Nawrocka – dyrektor Zespołu Szkół w Miętnem przywitała uczestników spotkania i przedstawiła ofertę edukacyjną placówki. Dr Roman Jędryczko z Weterynaryjnego Laboratorium Diagnostycznego Gietrzwałd zaprezentował nowe spojrzenie na zapalenie wymienia u krów mlecznych, podkreślając, że w walce z mastitis potrzebne jest wsparcie badań laboratoryjnych.
– Gdy pojawi się zapalenie wymienia, hodowcy najczęściej na początku sięgają po antybiotyki. Zapalenie nie jest jednak chorobą tylko objawem, dopiero gdy poznamy patogen, który powoduje zapalenie, możemy przystąpić do leczenia – powiedział dr Roman Jędryczko, podkreślając jednocześnie, jak ważna jest też jakość wody, zalecając przeprowadzanie badań wody nawet, gdy pochodzi z wodociągu.
Jakie zmiany czekają rolników podczas ubiegania się o dopłaty bezpośrednie?
Marcin Jaroń – kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Garwolinie poinformował o zasadach ubiegania się o płatności bezpośrednie w bieżącym roku, dotyczące ekoschematów.
– W tej kwestii będą zmiany np. warunkowości, w normach dotyczących ugorowania, zmianowania i obowiązku utrzymywania 80% okrywy zielonej na gruntach ornych, polegający na tym, iż pozostawienie okrywy zielonej można będzie zastąpić międzyplonami albo wsiewkami śródplonowymi. W przypadku tych 3 norm był obowiązek składania oświadczeń między innymi o wysiewie międzyplonów albo oświadczenia o terminie zbioru uprawy, w której zgłaszana była wsiewka. Ten obowiązek zostaje zniesiony w przypadku wspomnianych 3 norm i będzie tylko obowiązek prowadzenia rejestrów agrotechnicznych tak jak to miało miejsce w przypadku ekoschematu rolnictwo węglowe, który obowiązywał już w ubiegłym roku – powiedział Marcin Jaroń.
– W kwestii zmianowania i dywersyfikacji upraw mają nastąpić zmiany i myślę, że będą one bardziej korzystne dla nas rolników. Obecnie zmianowanie będzie uznawane za spełnione wtedy, kiedy nastąpi zmiana uprawy najpóźniej po 3 latach, oraz gdy będą stosowane albo międzyplony, albo wsiewki śródplonowe. W tym przypadku również wystarczy prowadzenie rejestrów agrotechnicznych.
Andrzej Jagielski z PIW w Garwolinie przedstawił wymagania weterynaryjne dotyczące produkcji mlecznej. Wyjaśnił, jakich aspektów produkcji mleka dotyczą kontrole weterynaryjne.
Średni wiek pierwszego wycielenia dla jałówki w Polsce to 27,5 miesiąca. Jak to zmienić?
Dużym zainteresowaniem hodowców cieszył się wykład Michała Laskowskiego z Cargill Polska, dotyczący odchowu cieląt, w którym dużym problemem nadal są zapalenia płuc i biegunki.
– Opracowaliśmy program, którego długofalowym celem jest optymalny – wynoszący 24 miesiące – wiek pierwszego wycielenia. Aby było to możliwe, musimy w odpowiednim czasie jałówkę zacielić a aby była ona do tego gotowa, musimy odchować cielę tak, by skutecznie eliminować potencjalne trudności, które w tym okresie mogą wystąpić. Średni wiek pierwszego wycielenia dla jałówki w Polsce to 27,5 miesiąca. Każdy miesiąc, a nawet każdy tydzień powyżej 24 miesięcy generuje dodatkowe koszty. Ponadto badania dowiodły, że krowy, które pierwszy raz wycieliły się później niż w 24 miesiącu życia nie wykażą swojego pełnego potencjału produkcyjnego – poinformował Michał Laskowski.
– Są 3 podstawowe punkty, które determinują czy uda nam się osiągnąć wspomniany wyżej cel czy też nie. Pierwszym są warunki utrzymania i zależą od gospodarstwa. To hodowca decyduje, jak będzie urządzony cielętnik i jak o niego dbamy. Drugim punktem jest prawidłowy odchów, dostosowany do fizjologii rosnącego przeżuwacza. Zawiera się w nim wszystko, co związane jest w tym czasie z żywieniem.
Do trzeciego miesiąca życia cielę jeszcze nie jest przeżuwaczem
Wykładowca przypomniał, że do 3 miesiąca życia cielę należy traktować jako zwierzę monogastryczne, bowiem żwacz dopiero się rozwija. Podkreślił znaczenie dobrej jakości siary, którą cielę powinno pobrać w ilości 4 litrów w czasie pierwszych 6 godzin życia. Ważnymi elementami jest też szybkość odpoju i pozycja, w jakiej cielęta pobierają mleko. Prelegent poinformował także o przeprowadzeniu z nowozelandzką firmą Milkbar pilotażowego projektu, w którym opracowano smoczki o zwolnionym przepływie, powodujące lepsze naślinienie pójła i lepszą jego strawność. Smoczki te niwelują odruch obsysania i pozwalają na odchów grupowy cieląt w fazie pojenia mlekiem.
Sponsorzy i zaproszeni goście
Przybyli na spotkanie rolnicy mogli zapoznać się z ofertą wielu firm specjalizujących się w dostarczaniu środków do produkcji rolnej. Sponsorami imprezy byli: Bank Spółdzielczy w Garwolinie, BNP Paribas, Vittra Group, Agro-Pol Ryki, RAGT, Semences Polska, Mas Seeds, JFarm, Spółka Eko-Bud Biogaz, Josera, Vet Farm, Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Polmass, Wielkopolskie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt, Kenovitamin, DeLaval, Kojpasz Agrocentrum, Bioferm, Techna Polagne, Topmleko, Herbiline, Solmag Agro, Centrum Filii Zetfol, Cargill Poland, Agrowit, Osadkowski.
Wśród zaproszonych na szkolenie gości byli: Agata Koszutska-Korda – zastępca PLW w Garwolinie, Andrzej Jagielski z PIW w Garwolinie, Marcin Jaroń – kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Garwolinie, dr Roman Jędryczko z Weterynaryjnego Laboratorium Diagnostycznego Gietrzwałd, Michał Laskowski – produkt manager Cargill Poland, Lilla Nawrocka – dyrektor Zespołu Szkół w Miętnem, Sławomir Więckowski – zastępca dyrektora ZS w Miętnem oraz członek rady nadzorczej OSM Garwolin, Krzysztof Wróblewski – redaktor naczelny Nowego Przeglądu Mleczarskiego z zespołem redaktorów.
Józef Nuckowski