Uczestnicy szkoleniaJózef Nuckowski
StoryEditorSpółdzielnie mleczarskie

Dostawcy OSM Garwolin szkolili się w Miętnem

30.03.2024., 07:50h
7 marca br. w Zespole Szkół w Miętnem Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Garwolin zorganizowała doroczne szkolenie dla hodowców bydła mlecznego. Wśród tematów prowadzonych wykładów były między innymi – prawidłowy odchów zwierząt i nieco inne spojrzenie na walkę z mastitis.

W przypadku mastitis nie należy od razu sięgać po antybiotyki

Uroczystego otwarcia konferencji dokonał Waldemar Paziewski – prezes zarządu OSM Garwolin, następnie Lilla Nawrocka – dyrektor Zespołu Szkół w Miętnem przywitała uczestników spotkania i przedstawiła ofertę edukacyjną placówki. Dr Roman Jędryczko z Weterynaryjnego Laboratorium Diagnostycznego Gietrzwałd zaprezentował nowe spojrzenie na zapalenie wymienia u krów mlecznych, podkreślając, że w walce z mastitis potrzebne jest wsparcie badań laboratoryjnych.

Gdy pojawi się zapalenie wymienia, hodowcy najczęściej na początku sięgają po antybiotyki. Zapalenie nie jest jednak chorobą tylko objawem, dopiero gdy poznamy patogen, który powoduje zapalenie, możemy przystąpić do leczenia – powiedział dr Roman Jędryczko, podkreślając jednocześnie, jak ważna jest też jakość wody, zalecając przeprowadzanie badań wody nawet, gdy pochodzi z wodociągu.

image
Roman Jędryczko
FOTO: Józef Nuckowski

Jakie zmiany czekają rolników podczas ubiegania się o dopłaty bezpośrednie? 

Marcin Jaroń – kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Garwolinie poinformował o zasadach ubiegania się o płatności bezpośrednie w bieżącym roku, dotyczące ekoschematów.

W tej kwestii będą zmiany np. warunkowości, w normach dotyczących ugorowania, zmianowania i obowiązku utrzymywania 80% okrywy zielonej na gruntach ornych, polegający na tym, iż pozostawienie okrywy zielonej można będzie zastąpić międzyplonami albo wsiewkami śródplonowymi. W przypadku tych 3 norm był obowiązek składania oświadczeń między innymi o wysiewie międzyplonów albo oświadczenia o terminie zbioru uprawy, w której zgłaszana była wsiewka. Ten obowiązek zostaje zniesiony w przypadku wspomnianych 3 norm i będzie tylko obowiązek prowadzenia rejestrów agrotechnicznych tak jak to miało miejsce w przypadku ekoschematu rolnictwo węglowe, który obowiązywał już w ubiegłym roku – powiedział Marcin Jaroń.

image
Marcin Jaroń
FOTO: Józef Nuckowski

W kwestii zmianowania i dywersyfikacji upraw mają nastąpić zmiany i myślę, że będą one bardziej korzystne dla nas rolników. Obecnie zmianowanie będzie uznawane za spełnione wtedy, kiedy nastąpi zmiana uprawy najpóźniej po 3 latach, oraz gdy będą stosowane albo międzyplony, albo wsiewki śródplonowe. W tym przypadku również wystarczy prowadzenie rejestrów agrotechnicznych.

Andrzej Jagielski z PIW w Garwolinie przedstawił wymagania weterynaryjne dotyczące produkcji mlecznej. Wyjaśnił, jakich aspektów produkcji mleka dotyczą kontrole weterynaryjne.

Średni wiek pierwszego wycielenia dla jałówki w Polsce to 27,5 miesiąca. Jak to zmienić?

Dużym zainteresowaniem hodowców cieszył się wykład Michała Laskowskiego z Cargill Polska, dotyczący odchowu cieląt, w którym dużym problemem nadal są zapalenia płuc i biegunki.

Opracowaliśmy program, którego długofalowym celem jest optymalny – wynoszący 24 miesiące – wiek pierwszego wycielenia. Aby było to możliwe, musimy w odpowiednim czasie jałówkę zacielić a aby była ona do tego gotowa, musimy odchować cielę tak, by skutecznie eliminować potencjalne trudności, które w tym okresie mogą wystąpić. Średni wiek pierwszego wycielenia dla jałówki w Polsce to 27,5 miesiąca. Każdy miesiąc, a nawet każdy tydzień powyżej 24 miesięcy generuje dodatkowe koszty. Ponadto badania dowiodły, że krowy, które pierwszy raz wycieliły się później niż w 24 miesiącu życia nie wykażą swojego pełnego potencjału produkcyjnego – poinformował Michał Laskowski.

image
Michał Laskowski
FOTO: Józef Nuckowski

Są 3 podstawowe punkty, które determinują czy uda nam się osiągnąć wspomniany wyżej cel czy też nie. Pierwszym są warunki utrzymania i zależą od gospodarstwa. To hodowca decyduje, jak będzie urządzony cielętnik i jak o niego dbamy. Drugim punktem jest prawidłowy odchów, dostosowany do fizjologii rosnącego przeżuwacza. Zawiera się w nim wszystko, co związane jest w tym czasie z żywieniem.

Do trzeciego miesiąca życia cielę jeszcze nie jest przeżuwaczem

Wykładowca przypomniał, że do 3 miesiąca życia cielę należy traktować jako zwierzę monogastryczne, bowiem żwacz dopiero się rozwija. Podkreślił znaczenie dobrej jakości siary, którą cielę powinno pobrać w ilości 4 litrów w czasie pierwszych 6 godzin życia. Ważnymi elementami jest też szybkość odpoju i pozycja, w jakiej cielęta pobierają mleko. Prelegent poinformował także o przeprowadzeniu z nowozelandzką firmą Milkbar pilotażowego projektu, w którym opracowano smoczki o zwolnionym przepływie, powodujące lepsze naślinienie pójła i lepszą jego strawność. Smoczki te niwelują odruch obsysania i pozwalają na odchów grupowy cieląt w fazie pojenia mlekiem.

Sponsorzy i zaproszeni goście

Przybyli na spotkanie rolnicy mogli zapoznać się z ofertą wielu firm specjalizujących się w dostarczaniu środków do produkcji rolnej. Sponsorami imprezy byli: Bank Spółdzielczy w Garwolinie, BNP Paribas, Vittra Group, Agro-Pol Ryki, RAGT, Semences Polska, Mas Seeds, JFarm, Spółka Eko-Bud Biogaz, Josera, Vet Farm, Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Polmass, Wielkopolskie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt, Kenovitamin, DeLaval, Kojpasz Agrocentrum, Bioferm, Techna Polagne, Topmleko, Herbiline, Solmag Agro, Centrum Filii Zetfol, Cargill Poland, Agrowit, Osadkowski.

image
Uczestnicy szkolenia
FOTO: Józef Nuckowski

Wśród zaproszonych na szkolenie gości byli: Agata Koszutska-Korda – zastępca PLW w Garwolinie, Andrzej Jagielski z PIW w Garwolinie, Marcin Jaroń – kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Garwolinie, dr Roman Jędryczko z Weterynaryjnego Laboratorium Diagnostycznego Gietrzwałd, Michał Laskowski – produkt manager Cargill Poland, Lilla Nawrocka – dyrektor Zespołu Szkół w Miętnem, Sławomir Więckowski – zastępca dyrektora ZS w Miętnem oraz członek rady nadzorczej OSM Garwolin, Krzysztof Wróblewski – redaktor naczelny Nowego Przeglądu Mleczarskiego z zespołem redaktorów.

Józef Nuckowski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. listopad 2024 05:57