Działalności spółki E-ocena Polska rusza od 1 lutego 2025 roku
Oprócz ciepłych słów i życzeń świątecznych były też deklaracje współpracy i zapewnienia z obu stron, że ambitne plany, jakie sobie zamierzyli prowadzenia usługi oceny użytkowości mlecznej na przyszły rok to pewnik i na sto procent się ziszczą. Tym bardziej, że na spotkaniu opłatkowym obecny był także dr n. wet. Roman Jędryczko wraz z dwoma synami: Maciejem (laboratorium Vet Lab Group) oraz Wojciechem (laboratorium Epilab), również specjalistami w dziedzinie weterynarii i diagnostyki laboratoryjnej. Wszak to właśnie oni wraz ze współpracownikami będą odpowiadać za pobranie próbek mleka i ich badania laboratoryjne.
– Początkowo z usługą oceny użytkowości mlecznej w ramach działalności spółki E-OCENA POLSKA, która jest własnością Podlaskiego Związku oraz Mazowieckiego Związku mieliśmy ruszyć od 1 stycznia, ale sprawy techniczne spowodowały, że najprawdopodobniej będzie to 1 lutego. Mamy już niezbędne zaawansowane urządzenia laboratoryjne, a właściwie ma je dr n. wet. Roman Jędryczko, który sprowadził je z zagranicy specjalnie w ramach nawiązania i rozwoju współpracy z naszą spółką. Natomiast my hodowcy jesteśmy w fazie testowania programu komputerowego, który dopracowujemy razem z renomowaną uczelnią rolniczą – powiedział Waldemar Plantowski – prezes MZHBiPM oraz prezes spółki E-OCENA POLSKA.
– Najważniejszym elementem naszej nowej oceny użytkowości krów mlecznych jest zupełnie nowy i po części innowatorski program komputerowy, który skupi i uporządkuje wszystkie ważne dane. Będzie narzędziem ułatwiającym codzienną pracę hodowców. Na początku chcemy, żeby ten program był prosty w obsłudze, a z czasem będziemy go rozbudowywać, m.in. o sztuczną inteligencję, która opracuje dane i poda ogrom bardzo ważnych informacji o stadzie. Będzie też aplikacja na smartfony, która znacznie ułatwi korzystanie z tego systemu komputerowego – powiedział Tomasz Cieślik – prezes PZHBiPM oraz wiceprezes spółki E-OCENA POLSKA.
"Zaczynamy od zera i nie jest to łatwe zadanie"
– Jesteśmy w przededniu rozpoczęcia prac kolejnego naszego laboratorium, tym razem o nazwie Mlekolab, które skupi się na badaniu próbek mleka w ramach współpracy ze spółką E-OCENA POLSKA. Cały sprzęt mamy zakupiony, ale działanie analizatorów to tylko jeden wątek, który musi współpracować z pozostałymi, aby osiągnąć końcowy sukces. Są to urządzenia amerykańskie lub nowozelandzkie, zatem ich transport trochę potrwał, a musimy jeszcze wykonać próby sprawności tego systemu na wybranych testowych gospodarstwach zanim wejdziemy w świadczenie masowej usługi. Wszystkie elementy muszą być zgrane, jak i dopasowane. Wszystkie składowe przedsięwzięcia jak laboratoriom, związki hodowców, uczelnia i informatycy muszą się dotrzeć. Zaczynamy od zera i nie jest to łatwe zadanie – powiedział dr n. wet. Roman Jędryczko.
Jaka będzie cena za ocenę użytkowości mlecznej oferowana przez spółkę E-ocena Polska?
– Wszystkich hodowców zapraszamy do współpracy z naszą spółką E-OCENA POLSKA, a powinna was do tego zachęcić cena usługi oceny użytkowości mlecznej, która będzie znacznie niższa niż ta obecnie oferowana przez jedyną firmę świadczącą takie usługi na rynku – zaznaczył Karol Faszczewski - wiceprezes PZHBiPM oraz członek zarządu spółki E-OCENA POLSKA.
– Pierwsze spotkania z hodowcami planujemy w styczniu, wtedy też podpiszemy pierwsze umowy na świadczenie usługi oceny użytkowości mlecznej. Mamy już przygotowane odpowiednie umowy przez naszego prawnika, a w najbliższym czasie będziemy informować o terminach spotkań terenowych w celu zapoznania się z ofertą i podpisania umów. Wszystkim hodowcom od spółki E-OCENA POLSKA życzymy zdrowych, wesołych i pokojowych świąt Bożego Narodzenia, oraz realizacji planów osobistych oraz zawodowych w przyszłym 2025 roku – dodał Waldemar Plantowski, a do życzeń dołączyli się również wiceprezes MZHBiPM Daniel Śliński, prezes PZHBiPM Tomasz Cieślik, a także redaktor naczelny TPR Paweł Kuroczycki.
Na spotkaniu wigilijnym nie zabrakło również przedstawicieli licznych firm, które współpracują z MZHBiPM, wśród nich byli: Michał Ludwikowski z firmy Hymon, Katarzyna Kosakowska oraz Marek Pokorski z firmy Konrad, Grzegorz Stranz z Globot Consulting Group E-on Biogazownie, Krzysztof Czubak i Bogdan Budzisz z Farmavis, Krzysztof Darczuk z Hurtowni Paliw ŻAR oraz Paweł Kołodziejski z Farmwet.
– Życzę hodowcom wesołych świąt i jednocześnie dziękuję za to, że mamy bardzo dobre i zdrowe polskie mleko, dzięki któremu rozwija się gospodarka, a nasze dzieci spożywają pełnowartościowe produkty – w imieniu firm głos zabrał Michał Ludwikowski z firmy Hymon.
Andrzej Rutkowski