OSM Grodzisk Wielkopolski zorganizowało spotkanie dla seniorów
Kierując się tymi właśnie zasadami, Krajowe Stowarzyszenie Mleczarzy, wspólnie z Okręgową Spółdzielnią Mleczarską w Grodzisku Mazowieckim, zorganizowały dla seniorów spotkanie promujące spożycie mleka i przetworów mlecznych.
W gościnne progi grodziskiej spółdzielni 14 listopada br. zawitało ponad 40 seniorów, którzy przez długie lata swojej zawodowej pracy związani byli z mleczarstwem. Miejsce spotkania nie było przypadkowe, bowiem prezesem zarządu Krajowego Stowarzyszenia Mleczarzy i jednocześnie zarządzającym OSM Grodzisk Mazowiecki jest Tadeusz Proczek, który wspólnie z zespołem pracowników przygotował dla seniorów – co sami niejednokrotnie potwierdzali – niezwykle ciekawy i przemiły dzień.
Od dawna już Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Grodzisku Mazowieckim mozzarellą słynie. Minęło bowiem już 30 lat od kiedy ruszyła produkcja tego włoskiego specjału, który powstaje na najnowocześniejszej obecnie w Polsce linii produkcyjnej i na której w ciągu godziny może powstać około tony sera. Od dekady grodziska mleczarnia może pochwalić się też dodatkowym oznakowaniem marki LATTEO (co po włosku oznacza mleczny, mlecznobiały). Nie bez powodu więc spółdzielnia w swoim logo posiada to iście włoskie słowo.
Jak powstaje tak ceniona za swoją jakość nie tylko w kraju, ale i za granicą mozzarella goście mogli zobaczyć podczas zwiedzania zakładu, po którym oprowadzali i szeroko opowiadali: prezes Tadeusz Proczek oraz Iwona Grochowska – dyrektor ds. produkcji. I chociaż mozzarella to sztandarowy produkt grodziskiej spółdzielni, to jej twarogi, napoje fermentowane czy śmietany cieszą się wśród konsumentów niesłabnącym uznaniem.
Seniorzy z zainteresowaniem wysłuchali historii spółdzielni i o tym jak wygląda produkcja w zakładzie
Zainteresowanie seniorów innowacyjnymi, zautomatyzowanymi liniami technologicznymi i samym procesem wytwarzania grodziskich specjałów było olbrzymie. Pytań o najdrobniejsze nawet szczegóły było wiele, więc zaplanowana na to wydarzenie godzina, okazała się zbyt krótka.
Po zwiedzaniu zakładu, uczestnicy spotkania, kosztując wspaniałe przystawki – sporządzone oczywiście na bazie produkowanych w spółdzielni wyrobów – mieli okazję wysłuchać kilku ciekawych prelekcji.
Prezes zarządu Tadeusz Proczek przybliżył seniorom historię spółdzielni, która funkcjonuje już od 80 lat, i która stawiając – trzy dekady temu – na rozwój produkcji sera mozzarella, zapewne nawet nie sądziła, że stanie się jego największym w kraju producentem. Iwona Grochowska – dyrektor ds. produkcji zaprezentowała ciekawą prelekcję "Od pola do stołu", tak by goście mieli pełną wiedzę, jak obecnie wygląda proces produkcji i przetwórstwa mleka.
Czy mleko jest niezbędne w diecie?
Później przyszedł czas na temat, który nie tylko dla seniorów jest najważniejszy, czyli nasze zdrowie. Prof. Małgorzata Ziarno z Wydziału Technologii Żywności SGGW w Warszawie, w swojej prezentacji odpowiadała na pytania, czy mleko jest niezbędne w diecie i jak wypada ono w porównaniu z roślinnymi alternatywami. Z kolei dr Dorota Zaręba, pasjonatka i propagatorka zdrowego stylu życia oraz odżywiania zarówno w teorii, jak i w praktyce przekonywała, że właściwa dieta jest tarczą ochronną przed sarkopenią (czyli diagnozowanym u osób starszych i postępującym wraz z wiekiem spadkiem masy mięśni szkieletowych), w której kluczową rolę odgrywa mleko i jego przetwory.
Organizatorzy tego – jak niejednokrotnie podkreślali seniorzy – wyjątkowo ciekawego pod względem merytorycznym dnia zadbali również o coś dla ciała i ducha. Po obiedzie w Gospodzie Czwarnów, zwiedzili Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawiskach.
Beata Dąbrowska