Walne zebranie przedstawicieli OSM Piaski
W dobrych nastrojach delegaci opuszczali tegoroczne zebranie. Ale zanim wysłuchali budujących wiadomości, zadość musiało stać się etykiecie i formalnościom.
Gości oraz zaproszonych do Piasków delegatów powitał przewodniczy rady nadzorczej Marek Banaszkiewicz. Następnie przewodniczenie zebraniu przejęła Joanna Listopad. Sekretarzem zebrania wybrano Krystynę Żmudę, asesorami zostali Mariusz Matys i Artur Włosek.
W skład komisji mandatowo-skrutacyjnej weszli: Ewa Winiarczyk, Jolanta Fidecka i Tomasz Augustyniak a uchwał i wniosków: Jadwiga Grzeszczak, Adam Stamirowski, a także Dariusz Mrozek.
OSM Piaski zwiększyła skup mleka o ponad 50% w 2023 roku
W sprawozdaniu z działalności zarządu za 2023 rok prezes Mirosław Domański przedstawił szereg wskaźników ekonomicznych świadczących o tym, że poprzedni rok był dla spółdzielni dobry.
Wzrost przychodów napędzany wzrostem sprzedaży osiągnięto dzięki aktywnemu poszukiwaniu nowych rynków zbytu przy jednoczesnym dbaniu o dotychczasowych odbiorów.
– To trudne, ale, jak widać, możliwe – stwierdza prezes Domański. – Nikt z naszych znaczących odbiorców nie zrezygnował, a ostatnia z dużych sieci, gdzie jeszcze nas nie ma, właśnie rozważa sprzedaż naszych produktów.
Jednym z najważniejszych celów spółdzielni jest prowadzenie skupu mleka po cenach na poziomie średniej krajowej lub wyższej.
– W 2023 roku była to cena znacznie wyższa niż średnia krajowa – poinformował Mirosław Domański. Nic dziwnego, że spółdzielnia w Piaskach przyjmuje nowych członków poszerzając własną bazę skupową. W ub. roku znacząco, bo aż o ponad 50%, zwiększył się skup mleka.
Rozwaga zarządu kluczem do sukcesu spółdzielni
Przewodniczący Marek Banaszkiewicz w sprawozdaniu dotyczącym działalności kierowanej przez niego rady nadzorczej przedstawił filozofię jej działania.
– Staramy się nie ulegać emocjom. Spokój i opanowanie w radzie, to duży sukces całego zakładu. Niejedna dobrze prosperująca spółdzielnia upadła w konsekwencji pochopnych decyzji podejmowanych przez radę nadzorczą.
Przewodniczący Banaszkiewicz oceniając wynik finansowy spółdzielni stwierdził, że zarówno dla rady, jak i dostawców jest on bardzo pozytywny.
– Zakład mocny ekonomicznie nie ulega naciskom, ma różne alternatywy, to niezwykle korzystna dla naszej spółdzielni sytuacja – podkreślił.
Wynik przeprowadzonego przez siebie badania bilansu OSM Piaski za 2023 r. przedstawił biegły rewident Jan Dworniak. Jego opinia na temat bilansu brzmiała "bez zastrzeżeń". Omawiając szczegółowo kwestie związane z bilansem spółdzielni za 2023 rok wyrażał się z uznaniem o poziomie cen płaconych w Piaskach za mleko.
Po tym wystąpieniu przyszedł czas głosowań. 32 przedstawicieli (daje to frekwencję wynoszącą ponad 94%, więc na bardzo dobrym poziomie) jednogłośnie udzieliło absolutorium prezesowi i wiceprezesowi OSM Piaski. Tak samo delegaci skwitowali działalność rady nadzorczej.
Zdecydowano też o zwiększeniu wysokości wpłaty na Fundusz Wzajemnej Pomocy.
– Dzięki temu RN będzie miała większe możliwości wsparcia rolników w przypadku wydarzeń losowych – dziękował zebranym za pozytywną decyzję przewodniczący Banaszkiewicz.
Słowa uznania dla producentów mleka, którzy zostali w spółdzielni
Podczas zebrania głos zabrał także Romuald Bargieł, były prezes OSM Piaski.
– Zarząd podjął oraz przeprowadził trudną i odważną decyzję o powiększeniu rynku zbytu, głównie chodzi tu o twarogi. A konsekwentna walka o galanterię, dobra jakość wyrobów i praca marketingu dały wzrost dynamiki produkcji.
Odniósł się również do sytuacji z lat 2021 i 2022, kiedy to niektórzy dostawcy odeszli ze spółdzielni.
– Trzeba mieć wielkie uznanie i szacunek dla tych, co pozostali – mówił. – I dla tych, co wrócili. Zdobyli spore doświadczanie.
Wśród zaproszonych na zebranie delegatów znalazł się red. naczelny "TPR" Paweł Kuroczycki. Przedstawiciel naszej redakcji pogratulował spółdzielcom świetnych wyników.
Krzysztof Janisławski