MZHBiPM na drodze sądowej z PFHBiPM
Wszystko zaczęło się w lutym 2023 r., kiedy to MZHBiPM został wyrzucony z PFHBiPM. Powodem wykluczenia rolników z Federacji było naruszenie przez MZHBiPM jej statutu oraz zachowanie niezgodne z dobrym obyczajem. Z uzasadnienia wynikało, że nieścisłości wiązały się z kwotą zadeklarowanych i opłaconych składek. Jak się okazuje, sprawa nie została rozwiązana do dziś, a rolnicy uważają wyrzucenie za niesłuszne.
Z relacji Plantowskiego jednoznacznie wynika, że sprawa trafiła na drogę sądową. Związkowcy złożyli wnioski o ustalenie członkostwa oraz o poświadczenie nieprawdy, czyli wykazanie, że związki z Wielkopolski, Kujaw oraz Warmii i Mazur również wpłaciły więcej pieniędzy niż miały członków.
Ponadto przypomniało o tym, że MZHBiPM został wyrzucony z dotychczasowej siedziby w Parzniewie, dlatego ostatnie z walnych spotkań odbyło się w zajeździe weselnym w okolicach Makowa.
Jak przebiega współpraca MZHBiPM z obecnym rządem?
Plantowski nadmienił, że jeszcze przed wyborami, prowadził rozmowy o federacji z Markiem Sawickim, który zdaniem rolnika, obiecał związkowcom, że ustawa z 1982 r. o Kółkach i Organizacjach Rolniczych zostanie poprawiona, a „sprawy federacyjne przybiorą innego biegu”. Zdaniem Plantowskiego, podjęcie działań mających na celu rozwiązanie sprawy MZHBiPM obiecał związkowcom również wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Stefan Krajewski oraz cała partia Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Przeczytaj również: Czy Mazowiecki Związek Hodowców Bydła i Producentów Mleka będzie sam prowadził ocenę użytkową stad?
Więcej na temat obecnej sytuacji Mazowieckiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka dowiesz się z wideo:
Oprac. Justyna Czupryniak