Mlekovita nagrodzona złotymi medalami MTP za nowości
Stały uczestnik targów Polagra – SM Mlekovita, odebrała najwięcej złotych medali, jej produkty zostały docenione za nowoczesność, innowacyjność oraz wytwarzanie swoich wyrobów mlecznych w oparciu o najwyższej klasy technologie. W przypadku Mlekovity – sąd konkursowy uhonorował złotą statuetką zupełnie nowe produkty tej firmy. To m.in. roślinna linia Vegevita, wysokobiałkowy baton twarogowy Super Body Active czy mleczne Wypasione desery.
– Te nagrody cieszą nas tym bardziej, że wyróżnione zostały nowości wprowadzone w ostatnim roku, a dzięki uhonorowaniu ich prestiżowymi złotymi medalami klienci i konsumenci mają pewność najlepszego wyboru. My zaś jako producent mamy satysfakcję z dobrze wykonanej pracy, włożonej w rozwój asortymentu, nowe wyroby i smaki – mówił Dariusz Sapiński, prezes zarządu Grupy Mlekovita.
Złote medale dla OSM Łowicz
Po kilku latach nieobecności na targach Polagra Food, z bogatym asortymentem wyrobów mlecznych wrócił OSM Łowicz. Producent ten odebrał złote medale za swoje najbardziej rozpoznawalne produkty, sygnowane logo z charakterystyczną łowiczanką. Do procesu tworzenia opakowań OSM Łowicz używa tzw. Zielonego Azotu, wytwarzanego w 100% z odnawialnych źródeł energii.
Iwona Grzybowska, prezes OSM Łowicz: – Na Polagrze otrzymaliśmy pięć złotych medali dla naszych produktów oraz nagrodę Eco Prize za opakowanie, w które została zapakowana Śmietanka łowicka. Ten karton nie zawiera warstwy aluminium, a opakowanie nadaje się w 100% do recyklingu. Zależy nam bowiem na zmniejszeniu wpływu naszej produkcji na środowisko. Zarówno wyróżnienia, jak i obecna, dobra sytuacja OSM Łowicz, to zasługa ciężkiej pracy zarówno rolników – dostawców mleka, jak i pracowników oraz kadry zarządzającej. Najbliższe miesiące nie będą łatwe dla całej branży, nasz eksport zmniejszył się, ponieważ nasze produkty przestały być konkurencyjne na rynku światowym. Wynika to nie tylko z sytuacji cenowej, ale i narzucanych ograniczeń wynikających z unijnego Zielonego Ładu.
Prezes OSM Koło: wiele mleczarń nie osiąga zysków, a małe gospodarstwa wyprzedają krowy
Czesław Cieślak, prezes OSM Koło: – Na ocenę tegorocznej Polagry przyjdzie czas po jej zakończeniu. Widać, że na Polagrze jest coraz mniej mleczarzy, ale to pewnie wynika z sytuacji w branży, w której wiele zakładów nie osiąga zysków lub ponosi straty. Nastroje zarówno w spółdzielniach, jak i wśród rolników są nieciekawe, nie ma co ukrywać, że spadek ceny mleka o ponad złotówkę na litrze w stosunku do ubiegłego roku, denerwuje rolników. Środki produkcji tak bardzo nie potaniały. Na szczęście w ostatnich dniach rośnie na rynku zainteresowanie głównie masłem. Czy można to połączyć z zakupami na rezerwy państwowe? Jednak ciągle ceny na rynkach światowych utrzymują się na najniższym poziomie od wielu lat. Obawiam się, że zaowocuje to spadkiem produkcji, który już jest widoczny w gospodarstwach mniejszych, które wyprzedają krowy.
Wiesław Żebrowski: Zaczynaliśmy od zera a dziś miesięcznie produkujemy 300 ton twarogów
Wiesław Żebrowski, prezes CSM W Ciechanowie: – Podsumowując miniony rok, chciałbym powiedzieć, że dynamika naszej produkcji wyniosła 164%, co daje nam piąte miejsce w kraju. Dziś liczą się wyniki, a te wyniki biorą się stąd, że rośnie produkcja i sprzedaż. Rozwijamy produkcję masła, mleka spożywczego i serów, choć ceny tych ostatnich są niezbyt atrakcyjne. Zaczynaliśmy od zera a dziś miesięcznie produkujemy 300 ton twarogów, a liczymy, że będziemy produkować ponad 400 t. Oceniając sytuację na rynku mleka warto zauważyć wzrost ceny mleka przerzutowego.
Prezes Lazura: nasz ser pleśniowy nie podlega wahaniom cenowym
Jerzy Krzak, prezes Lazura – Spółdzielczego Związku Grup Producentów Rolnych: – Targi to okazja do spotkania z kontrahentami, wymiany informacji i poglądów. Sytuacja jest dziś bardzo dynamiczna, ceny zmieniają się z dnia na dzień, zwłaszcza że ogłoszono zakupy na rezerwy państwowe. Nasz produkt – ser pleśniowy Lazur, nie podlega wielkim wahaniom cenowym, ponieważ jest specyficzny. Konsument w Polsce reaguje na niego bardzo pozytywnie i nie możemy narzekać na eksport. Chciałbym dodać, że podczas ostatnich dożynek prezydenckich, Agata Kornhauser–Duda, pierwsza dama, zapewniła nas, że Lazur jest w prezydenckiej kuchni.
{embed-gallery-1_class}{embed-gallery-1}402188{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}402185{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}402186{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}402187{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}402189{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}402190{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}402191{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}402192{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}402193{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}402197{/embed-gallery-1}{embed-gallery-1}402198{/embed-gallery-1}{/embed-gallery-1_class}
Paweł Kuroczycki