Mleczarze alarmują: umowa UE-Mercosur uderzy w polskie gospodarstwa mleczneCanva
StoryEditorWiadomości

Mleczarze alarmują: umowa UE-Mercosur uderzy w polskie gospodarstwa mleczne

05.11.2024., 11:00h

Trwają negocjacje ws. umowy o wolnym handlu między UE a Mercosur. Polscy producenci mleka są przerażeni zawartymi w niej zapisami i apelują do MRiRW, prosząc o podjęcie działań uniemożliwiających zatwierdzenie aktualnie proponowanej wersji dokumentu i poszukiwanie sojuszy z innymi krajami UE znajdujących się w podobnej sytuacji do Polski.

Rolnicy przerażeni zapisami umowy UE – Mercosur

Polscy rolnicy drżą na samą myśl o podpisaniu umowy o wolnym handlu między państwami Unii Europejskiej a krajami Mercosur. Ich zdaniem, przyjęcie dokumentu w obecnej formie może doprowadzić do zagłady na polskim rynku mleka.

Aby temu zapobiec mleczarze zrzeszeni w następujących organizacjach:

  • Krajowym Związku Spółdzielni Mleczarskich Zw. Rew.,
  • Związku Polskich Przetwórców Mleka,
  • Krajowym Stowarzyszeniu Mleczarzy,
  • Polskiej Izbie Mleka,
  • Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka

tworzących Porozumienie dla mleczarstwa wystosowali pismo do ministra rolnictwa i rozwoju wsi z prośbą o „zablokowanie wejścia w życie umowy z Mercosur w obecnym kształcie”.

Umowa UE – Mercosur. Czego obawiają się rolnicy?

Jak wynika z pisma, które trafiło na biurko szefa resortu rolnictwa, zdaniem rolników, umowa U – Mercosur może mieć „potencjalnie destrukcyjny wpływ na polskie i europejskie rolnictwo oraz branżę spożywczą”.

Rolnicy spodziewają się, że jednym z najbardziej drastycznych skutków podpisania umowy o wolnym handlu będzie gwałtowny spadek rentowności nie tylko polskich gospodarstw rolnych, ale również przedsiębiorców i spółdzielni branży mleczarskiej, ponieważ będą one musiały się zmierzyć z nierówną konkurencją. Przerażający jest w szczególności potencjał państw Ameryki Południowej w zakresie produkcji mleka i przetworów mlecznych.

– Już sam potencjał w zakresie produkcji mleka i przetworów mlecznych takich krajów jak Brazylia czy Argentyna jest olbrzymi – Brazylia jest piątym a Argentyna 17 producentem mleka na świecie. Łącznie kraje MERCOSUR wytwarzają ok. 50 miliardów kilogramów mleka – napisali członkowie Prozumienia, podkreślając, że może to mieć katastrofalny wpływ na polskich producentów i przetwórców mleka.

Mercosur bez obowiązku respektowania wymogów UE

Z relacji rolników jednoznacznie wynika, że aktualna forma umowy nie zobowiązuje krajów Mercosur do respektowania wymogów UE w zakresie jakości, ochrony środowiska czy dobrostanu zwierząt.

– Daje im to niesprawiedliwą przewagę konkurencyjną nad polskimi rolnikami i przetwórcami, którzy do takich wymogów muszą się stosować i ponosić związane z tym koszty. Stosowane w Ameryce Łacińskiej metody produkcji rolnej odbiegają na niekorzyść od europejskich standardów – dopuszczalne są praktyki w zakresie stosowania antybiotyków i innych substancji zakazanych w UE – tłumaczą rolnicy, zwracając uwagę na fakt, że obecność wyrobów powstałych z produktów wytworzonych w Mercosur może stanowić ryzyko zdrowotne dla konsumentów i przyczyniać się do wspierania szkodliwych dla środowiska naturalnego praktyk w krajach pochodzenia, takich jak zanieczyszczania szkodliwymi substancjami i wylesiania.

Polskie gospodarstwa mleczne zagrożone przez Mercosur

Jak wyjaśniają organizacje zrzeszone w Porozumieniu, polskie gospodarstwa mleczne i tak mają wiele obaw co do swojej przyszłości wynikających z nieustannym forsowaniem polityki Zielonego Ładu, a także planowanym zwiększeniem importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy.

Rolnicy obawiają się także, że po przyjęciu dokumentu w obecnej formie bezpieczeństwo żywnościowe Polski będzie zagrożone.

– Polska jak i cała Unia Europejska, nie może sobie dzisiaj pozwolić na wyparcie rodzimej produkcji i zastąpienie jej importem z państw spoza kontynentu. Porozumienie dla Mleczarstwa z ostrożnością podchodzi również do proponowanych przez Komisję Europejską mechanizmów odszkodowawczych dla rolników, w postaci funduszy kompensacyjnych. Takie działania nie rozwiążą kluczowych problemów z importem produktów mlecznych z Mercosur, jak obniżenie jakości dostępnych towarów czy spadek konkurencyjności rodzimego sektora mlecznego – podsumowali rolnicy.

Przeczytaj również:

image
Światowy rynek mleka

Jakie jest mleczarstwo w krajach Mercosur? Czy mamy się czego bać?

oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz

Źródło: Porozumienie dla mleczarstwa

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. listopad 2024 15:11