StoryEditorWiadomości rolnicze

Mlekpol przejmuje spółdzielnię mleczarską JOGO

09.03.2023., 11:03h
Zarząd Łódzkiej Spółdzielni Mleczarskiej JOGO zdecydował, że podmiot ten połączy się z grupą SM Mlekpol z Grajewa. Z czego wynika ta decyzja i na jakich warunkach ma przebiegać to połączenie? Co się stanie z rolnikami-członkami spółdzielni JOGO?

JOGO połączy się z SM Mlekpol

Łódzka Spółdzielnia Mleczarska JOGO to niewielki producent wyrobów mleczarskich. Jego sytuacja nie była zbyt dobra w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Pojawiały się opóźnienia w wypłatach za mleko. Sam zakład przechodził restrukturyzację. Nie przyniosła ona jednak spodziewanych efektów. Więcej na ten temat możesz przeczytać w tym artykule: Jakie są efekty restrukturyzacji Łódzkiej Spółdzielni Mleczarskiej JOGO?.

 

 

W wyniku tych zdarzeń Zarząd Spółdzielni zwrócił się do trzech największych na rynku mleczarskim przedsiębiorstw z propozycją konsolidacji. Ostatecznie padło na Spółdzielnię Mleczarską MLEKPOL z Grajewa. Łódzkie JOGO byłoby jej 14. zakładem w grupie.

 

Członkowie JOGO staną się członkami Mlekpolu

Zarządy Spółdzielni Mleczarskiej JOGO Łódzkiej Spółdzielni Mleczarskiej w Łodzi i Spółdzielni Mleczarskiej „Mlekpol” w Grajewie zgłosiły do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zamiar połączenia przedsiębiorstw. Podstawą konsolidacji będzie prawo spółdzielcze (art.96 i następne prawa spółdzielczego).

Zgodnie z nim po połączeniu istniał będzie już tylko jeden podmiot, czyli Spółdzielnia Mleczarska „Mlekpol” w Grajewie jako spółdzielnia przejmująca. Dotychczasowi członkowie Łódzkiej Spółdzielni Mleczarskiej staną się członkami Mlekpolu. Samą decyzję o tym po uzyskaniu stosownej zgody urzędu podejmą Zebrania Przedstawicieli członków obydwu Spółdzielni.

Z chwilą połączenia członkowie JOGO Łódzkiej Spółdzielni Mleczarskiej w Łodzi uzyskają możliwość sprzedaży mleka na warunkach jak dotychczasowi członkowie Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol w Grajewie.

 

Dlaczego spółdzielnia JOGO musi dołączyć do Mlekopolu?

Na rzecz Mlekpolu przejdzie również majątek spółdzielni przejmowanej. Analogiczna sytuacja dotyczyć będzie również wierzycieli i dłużników. Głównym celem połączenia jest przede wszystkim zapobieżenie dalszemu pogarszaniu się sytuacji ekonomicznej Łódzkiej Spółdzielni Mleczarskiej oraz zapobieżenie postępującemu spadkowi skupu mleka w tej spółdzielni.

We wniosku wymienione są również wzmocnienie potencjału przedsiębiorstwa, poprawa warunków ekonomicznych dostawców mleka surowego, jak i pełne wykorzystanie zdolności technologicznych posiadanych zakładów przetwórczych.

Faktycznie JOGO już od dłuższego czasu boryka się z problemem braku surowca. Kolejni dostawcy zaprzestawali współpracy ze spółdzielnią, a ona stawała się coraz mniej pewnym partnerem. Na dodatek, w ostatnim okresie działalności mleczarnia ponosi również straty finansowe.

 

Mlekpol to jeden z liderów na rynku mleka, JOGO to lokalna spółdzielnia

Obydwie spółdzielnie zajmują się skupem i przetwórstwem mleka. Łódzkie JOGO prowadzi skup mleka na terenie 1 województwa – łódzkiego.
Z kolei Mlekpol skupuje mleko na terenie 12 aż województw:

  • podlaskie,
  • warmińsko–mazurskie,
  • mazowieckie,
  • lubuskie,
  • zachodnio–pomorskie,
  • świętokrzyskie,
  • pomorskie,
  • lubelskie,
  • kujawsko–pomorskie,
  • łódzkie,
  • wielkopolskie,
  • śląskie.

Jak można przeczytać w komunikacie UOKiK produkty łączących się spółdzielni są sprzedawane na terenie całej Polski. Jednak skala ich działalności jest nieporównywalna. Tylko pod względem skupu surowca grajewska spółdzielnia dysponuje bazą około 85-krotnie większą niż JOGO.

Wobec tego można stwierdzić, że wydanie decyzji przez UOKiK jest sprawą wyłącznie formalną.

Artur Puławski   
Fot. ŁSM JOGO

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
07. styczeń 2025 14:48