Po wycieleniu konieczne jest jak najszybsze i jak największe pobranie przez krowy dobrze zbilansowanej i bogatej we włókno (węglowodany strukturalne) dawki. Krowy rasy hf, w okresie od 2 do 21 dnia laktacji powinny pobierać przynajmniej 19,5 kg suchej masy dziennie (jałówki – 16 kg).
Po wycieleniu krowa musi pobierać paszę
Bilans energetyczny po wycieleniu jest zdecydowanie bardziej zależny od pobrania energii niż od jej utraty spowodowanej produkcją mleka. W tym czasie należy zadbać o efektywne pobieranie paszy: maksymalna ilość niedojadów powinna wynosić ok. 5% na dzień, średnia wielkość cząsteczek od 5 do 7 cm. Strukturę dawki można regularnie kontrolować na sitach poprzez badanie konsystencji kału.
Przy komponowaniu dawki pokarmowej ważne jest także zrównoważone zaopatrzenie w węglowodany.
Aby przywrócić równowagę flory bakteryjnej w żwaczu, zaleca się dodawanie do paszy drożdży lub dodatkowo do TMR-u bardzo wysokiej jakości siana.
Krowa nie powinna stracić więcej niż 0,75% punkta w skali BCS
Jeżeli pobranie paszy jest odpowiednie, krowa powinna stracić w czasie pierwszych 30 dni laktacji nie więcej niż 0,75% punkta w skali BCS, czyli około 40 kg (przyjmuje się, że 1 punkt BCS odpowiada ok. 54 kg masy ciała).
U krów po porodzie musimy liczyć się ze stresem spowodowanym ponownym włączeniem do stada. Dochodzą do tego także inne obciążenia, takie jak:
bóle poporodowe, zmiany metaboliczne czy gorączka. I z powyższych powodów sztuki te mogą sobie gorzej radzić przy stole paszowym z krowami stojącymi wyżej w hierarchi. Dlatego też, tak bardzo ważna jest odpowiednia ilość miejsca przy stole paszowym, która powinna wynosić minimum 76 cm długość na każdą krowę.
- U krów po porodzie musimy liczyć się ze stresem spowodowanym ponownym włączeniem do stada
Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska