Na przygotowanie optymalnej kondycji krów należy zwrócić uwagę już w ostatnich 100 dniach laktacji. Krowa powinna rozpoczynać zasuszenie w kondycji ocenianej na 3,5–3,75 punktów (w 5-punktowej skali BCS). U pierwiastek, w celu uniknięcia trudności przy wycieleniu zaleca się kondycję 3,0–3,25.
Dla większości stad okres zasuszenia powinien być podzielony na dwa okresy żywieniowe: okres zasuszenia właściwego – od 8–9 tygodnia przed wycieleniem do końca 4 tygodnia przed wycieleniem oraz okres przejściowy – od 3 tygodnia przed wycieleniem do porodu.
W okresie zasuszenia właściwego krowy powinny otrzymywać wyłącznie pasze objętościowe, które wypełniają przewód pokarmowy. Zaleca się wówczas stosowanie dawki pokarmowej o małej koncentracji energii i stosunkowo dużej zawartości węglowodanów strukturalnych (NDF powyżej 45%) i umiarkowanej białka (ok. 10–11%). Pobranie suchej masy w tym czasie powinno wynosić 1,7–2,0 % masy ciała krowy. Z powodu dużej zawartości Ca i K pasze objętościowe, takie jak: zielonki, kiszonki, sianokiszonki z roślin motylkowych (koniczyny, lucerny) nie powinny stanowić więcej niż połowę dawki. Duża koncentracja energii w kiszonce z kukurydzy to powód, dla którego jej udział w dawce również nie powinien przekraczać 50% dawki. Przy żywieniu krów zasuszonych dawką pełnoporcjową TMR należy zadbać, aby udział pasz objętościowych wynosił około 65% w przeliczeniu na suchą masę. Skarmiane w tym okresie pasze objętościowe dobrej jakości wpływają na poprawę funkcjonowania żwacza, stymulują wydzielanie śliny oraz dobroczynnie wpływają na regenerację błon śluzowych żołądka. Niewielki dodatek pasz treściwych ma jedynie zapewnić prawidłowe zbilansowanie dawki pokarmowej pod względem energetyczno-białkowym. Dobrymi paszami w tym czasie są bogate w witaminy A i E zielonki pastwiskowe. Podczas zasuszenia właściwego można podawać krowom nieco słabszej jakości siano i słomę, bezwzględnie przestrzegając zasady, że pasze nie mogą być spleśniałe.
Beata Dąbrowska