Czyszczenie poideł w oborze to konieczność!
Bydło pijąc wodę, zawsze przenosi na śluzawicy resztki paszy, które w wodzie stają się doskonałą pożywką dla bakterii, glonów i innych mikroorganizmów. Szybko rozwijające się drobnoustroje zmieniają zapach i smak wody, która nawet gdy pochodzi z najczystszego źródła, może ulec zepsuciu. A krowy – o czym zapewne nie wszyscy wiedzą – są bardziej wrażliwe na złą jakość wody od ludzi. Gdy jakość wody zwierzętom nie odpowiada, natychmiast ograniczają jej pobranie, a to skutkuje mniejszym pobraniem paszy, ale też większym zużyciem paszy na jednostkową produkcję mleka i oczywiście spadkiem wydajności. Ze względu na mniejsze pobranie wody, składniki odżywcze nie są odpowiednio wchłaniane, zaczynają więc nasilać się również zaburzenia zdrowotne, szczególnie te związane z rozrodem.
Jaką wodę i kiedy najchętniej piją krowy?
Krowy lubią pić podczas jedzenia i bezpośrednio po doju. Największe nasilenie picia jest w czasie pierwszej godziny po doju. Jak wykazały badania, właśnie w tym czasie krowy pobierają od 30 do 50% dobowego pobrania. Preferują przy tym spokojną powierzchnię wody, z której mogą szybko i bez stresu pić. Bo krowy lubią pić szybko – nawet do 20 litrów wody na minutę. Podczas dnia pobierają wodę wielokrotnie (ok. 7–8 razy), a w nocy zazwyczaj 2 razy. Przyjmuje się, że optymalna temperatura wody do picia, którą krowy preferują wynosi 16–20°C. W takiej temperaturze pobierają jej najwięcej, jednak preferencje te zmieniają się podczas upalnych dni, kiedy to zwierzęta chętniej spożywają zimniejszą wodę, by się ochłodzić.
Czytaj więcej: Ile wody dziennie potrzebują wysokowydajne krowy?
Ile litrów wody dziennie powinna pić krowa?
Przyjmuje się, że na każdy pobrany kilogram suchej masy krowie należy dostarczyć około 4–6 litrów wody, ale w warunkach stresu cieplnego, pobranie wody przez krowy wzrasta nawet dwukrotnie w stosunku do pobrania przy normalnych warunkach pogodowych. Tak więc, szczególnie w obliczu nadchodzącego lata pamiętajmy, by regularnie sprawdzać czystość poideł, uwzględniając w nich również przestrzeń pod pokrywą mocowaną nad pływakiem. Pod tą osłoną bardzo często znajdują się resztki jedzenia, śluz i brud będące pożywką dla bakterii.
Beata Dąbrowska
Zdjęcie: Beata Dąbrowska
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 25/2022 na str. 47. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.