StoryEditorWiadomości rolnicze

Niestabilne ceny mleka po uwolnieniu kwot

12.06.2014., 12:06h
Kujawsko-Pomorskie Czy polskie gospodarstwa mleczne i mleczarnie będą wstanie efektywnie funkcjonować na coraz bardziej globalnym rynku? Czy uwolnienie kwot mlecznych doprowadzi do gwałtownych zmian w strukturze gospodarstw specjalizujących się w hodowli bydła mlecznego? Między innymi na te pytania szukali odpowiedzi uczestnicy konferencji „„Pastwiskowe żywienie krów a produkcja mleka w Polsce”, która 19 maja odbyła się w oddziale Kujawsko – Pomorskiego Ośrodka Rolniczego w Przysieku koło Torunia.  

Od 2006 r. światowa produkcja mleka systematycznie rośnie. Osiem lat temu na całym globie zostało wytworzonych 659,8 mln ton mleka. Wyliczono, że w 2012 r. produkcja na świecie wyniosła 755,3 mln ton. Jak przekonywano w Przysieku popyt nadal będzie rósł. Wszystko, dlatego, że bogacą się społeczeństwa krajów o największej ludności.

- To głównie zwiększony import produktów mlecznych przez Chiny utrzymuje wysokie ceny na światowych rynkach – mówił dr Andrzej Parzonko z Katedry Ekonomiki i Organizacji Przedsiębiorstw SGGW w Warszawie.

Unia Europejska zdecydowała, że należy zliberalizować rynek produkcji mleka. Jednak okazuje się, że bez elementów stabilizujących hodowcy bydła będą bardziej narażeni na konsekwencje wynikające z sytuacji na świecie. Krótko rzecz ujmując producent mleka z Podlasia będzie odczuwał skutki popytu w Chinach oraz wszelkie wydarzenia z mlekiem związane w dalekiej Nowej Zelandii.

- Ceny mleka oferowane w UE do 2006 r. były względnie stabilne i odbiegały od cen mleka w USA i Nowej Zelandii. Na skutek rozluźnienia systemu kwotowania w UE poprzez podnoszenie narodowych kwot mlecznych ceny mleka zaczęły się zbliżać do cen światowych. Najbardziej na tym fakcie skorzystała Nowa Zelandia. Nastąpiło też zjawisko nieznane wcześniej rolnikom w UE, czyli wyraźnie wahania cen mleka. Można z całą mocą stwierdzić, że to zjawisko będzie w przyszłości mieć miejsce. Czy ono sprzyja podejmowaniu działań inwestycyjnych w gospodarstwach rolnych? – Uważam, że nie – mówił dr Parzonko.

Kwestie ekonomiczne i sytuacja związana z ceną mleka na świecie była tylko jednym z wielu elementów konferencji w Przysieku. Organizatorzy: Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka Region Oceny Bydgoszcz, Polskie Towarzystwo Łąkarskie oraz KP ODR zaprosili naukowców z UTP w Bydgoszczy, UP w Poznaniu, UWM w Olsztynie i SGGW w Warszawie zajmujących się żywieniem bydła, którzy wygłosili referaty dotyczące roli użytków zielonych w produkcji.

t.ś.     

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. listopad 2024 03:09