Zaczynali od wydajności mlecznej na poziomie 6 tys. kg mleka
– Gdy w 2009 r. przejąłem stado po rodzicach, średnia wydajność wynosiła 6–7 tys. kg. Po poprawie żywienia oraz dobrostanu, wzrosła do poziomu 10 tys. kg
– wspomina Marcin Kalicki, którego obecne pogłowie to własny wyselekcjonowany materiał hodowlany.Nowoczesna obora wykonana w systemie modułowym
Nowa obora o wymiarach 26x30 m i wysokości 9,5 m posiada stalową konstrukcję i wykonana jest w systemie modułowym. Charakterystycznym elementem budynku jest zastosowanie w ścianach podłużnych niskiej podmurówki, nad którą zamontowano stalową siatkę wraz z kurtynami bocznymi. Rozwiązanie to szczególnie sprawdza się w upalne dni, gdyż cyrkulacja powietrza w takim obiekcie jest praktycznie nieograniczona. W okresie zimowym w celu zmniejszenia przeciągów oraz strat ciepła kurtyny automatycznie się opuszczają. Jak twierdzi hodowca, system kurtyn bocznych jest najbardziej trafionym zakupem.
Jak działają kurtyny w oborze połączone z elektroniczną pogodynką?
– Kurtyny, które pracują indywidualnie, w zależności od pogody zwiększają lub obniżają ciąg powietrza w obiekcie. System połączony jest z elektroniczną pogodynką. Na podstawie aktualnej pogody algorytm dobiera najlepszą pozycję zapewniającą odpowiednią cyrkulację powietrza i temperaturę w oborze. Kurtyny nie są połączone z wyciągiem kalenicowym, gdyż jest on otwarty non-stop. Odpowiednia cyrkulacja powietrza obniża zabrudzenia ścian oraz sufitu w obiekcie. Pomimo prawie roku użytkowania, budynek wygląda jak nowy – tłumaczy gospodarz.
- W razie potrzeby duże wentylatory wspomagają cyrkulację powietrza
- Krowy odpoczywają na materacach słomiano-wapiennych oraz korzystają ze stacji paszowej
Nowa hala udojowa znacznie ograniczyła czas i ilość pracy przy doju
Hala udojowa zamontowana w oborze to sprawdzone rozwiązanie firmy GEA 2x5, typu rybia ość. Elektroniczne systemy pomiaru wydajności mleka są filarem programu zarządzania stadem, który połączony jest z aplikacją do obsługi stacji paszowej.
Nowoczesny budynek inwentarski powstał w 5 miesięcy
Budowa nowego obiektu (którego koszt wraz z wyposażeniem i utwardzeniem terenu wyniósł ok. 2 mln zł netto) trwała ok. 5 miesięcy. Wszystko za sprawą użycia modułowego systemu oraz sprawnemu zaplanowaniu robót przez inwestora.
– Nie uzyskiwałem nigdy takich wydajności jak teraz. Niektóre pierwiastki po wprowadzeniu do obory mają dzienną wydajność na poziomie 40 litrów – dodaje Marcin Kalicki.
Mieszanka przygotowana na 1,5 dnia
Za przygotowanie paszy w formie PMR odpowiada dwuślimakowy wóz paszowy Euromilk, o pojemności 12 m3. To jedna z najnowszych inwestycji w gospodarstwie.
- Marcin Kalicki, razem z żoną Moniką oraz dziećmi prowadzi w miejscowości Kuczaby, gmina Sterdyń, gospodarstwo o powierzchni 40 ha. Na 20 ha zasiewana jest kukurydza, 10 ha zajmują zboża ozime tj. pszenica oraz jęczmień. Pozostałe grunty stanowią użytki zielone. Pogłowie bydła liczy 90 sztuk, w tym 55 krów mlecznych. Pozostałe 35 sztuk stanowi młodzież hodowlana. Miesięcznie do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kosowie Lackim rolnik dostarcza około 40 tys. litrów mleka.
Rolnicy postawili na fotowoltaikę
W gospodarstwie zamontowanych jest 85 paneli fotowoltaicznych o mocy 24 KW, które zasilają w energię elektryczną całe gospodarstwo, zauważalnie zmniejszając rachunki. Dodatkowym atutem dla rolników jest możliwość ubiegania się o odliczenie 25% kosztów fotowoltaiki od podatku rolnego, przez okres nie dłuższy niż 15 lat.
Łukasz Łuniewski
Zdjęcia: Łukasz Łuniewski