StoryEditorWiadomości rolnicze

O likwidacji kwot wiadomo nie od dziś

16.02.2015., 12:02h
Andrzej Babuchowski, radca, minister, kierownik Wydziału ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE wyjaśnia, jak kraje Unii Europejskiej mogą pomagać i pomagają swoim producentom mleka w związku z likwidacją systemu kwotowego.   

Od 2007 roku państwa członkowskie UE, a co za tym idzie producenci i rolnicy, wiedzieli o zniesieniu w 2015 r. tzw. kwot mlecznych ograniczających produkcję mleka. W wielu unijnych krajach rolnicy starali się kontrolować wzrost produkcji mleka w taki sposób, aby uniknąć kar za przekroczenie kwot przed 2015 rokiem albo żeby one nie były zbyt dotkliwe. W niektórych krajach UE w ramach PROW 2007–2013 funkcjonowały działania obejmujące wsparcie inwestycyjne producentów mleka. 

W nowej zreformowanej niedawno WPR istnieją możliwości wprowadzenia płatności do krów związanej z produkcją. Z takiej możliwości skorzysta prawdopodobnie 18 państwach członkowskich, w tym Polska. Niemniej jednak należy pamiętać, że płatność związana z produkcją może być wypłacana po spełnieniu szeregu warunków. 

Mleko jest drugim pod względem wysokości wsparcia sektorem w ramach płatności bezpośrednich w UE. Na lata 2014–2020 będzie to 20% całej koperty na wsparcie powiązane z produkcją (ponad 800 mln euro) we wszystkich krajach. Jednak tylko 18 krajów Wspólnoty będzie wspierało ten sektor. Co ciekawe, z 8 krajów, co do których przewiduje się, że przekroczą kwotę mleczną w roku 2014/2015 i będą musiały zapłacić karę, tylko Polska i Cypr przewidziały wsparcie dla sektora mlecznego w ramach płatności związanej z produkcją w latach 2015–2020. W Polsce płatność do krów będzie przysługiwała rolnikom posiadającym co najmniej 3 krowy w wieku od 24 miesięcy, do krów od 1 do 30 sztuki. Płatnością będą objęte krowy spełniające wymogi w zakresie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Dopłata wyniesie 70 euro/sztukę. 

Stosowanie jakiejkolwiek dodatkowej pomocy, która miałaby na celu łagodzenie skutków kryzysu na rynku mleka, musi zostać zaproponowane przez Komisję Europejską i zaakceptowane przez kwalifikowaną większość państw członkowskich i większość Parlamentu Europejskiego. Co do zasady, udzielanie pomocy na poziomie krajowym jest niezgodne z założeniami WPR. Pomoc, jaka jest obecnie udzielana, to pomoc na prywatne przechowywanie masła i odtłuszczonego mleka w proszku. Przez pewien okres mieliśmy również wsparcie do prywatnego przechowywania serów.

 

Magdalena Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 19:09