Jest to obszerny fragment wywiadu z nową prezes Zarządu OSM Łowicz Iwoną Grzybowską, który w całości publikujemy w „Poradniku łowickim” – regionalnym dodatku do 36 numeru Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Dopiero od dwóch tygodni działa w OSM Łowicz nowy zarząd?
– Tak. 16 sierpnia rada nadzorcza OSM Łowicz przyjęła rezygnację poprzedniego zarządu i powołała nowy zarząd w osobach: Iwona Grzybowska – prezes i Łukasz Siewierski – wiceprezes. Natomiast na posiedzeniu rady 28 sierpnia radni podjęli uchwałę o powołaniu Arkadiusza Pisarka na funkcję zastępcy prezesa do spraw handlu. Jest to doświadczony handlowiec, który sprawdził się zarówno w spółdzielczości, jak i w prywatnej firmie handlującej produktami mleczarskimi...
Jak obecnie wygląda dzień pracy OSM Łowicz? Nasza rozmowa toczy się 29 sierpnia.
– Celem spółdzielni jest skupowanie, przerabianie mleka i sprzedaż produktów z niego wytworzonych. I nowy zarząd ma pełną kontrolę nad tym procesem i nie dopuszcza, aby ów proces został zaburzony. Realizujemy obecnie bardzo duże zamówienia. W macierzystym zakładzie w Łowiczu produkujemy sery twarde oraz je konfekcjonujemy. Wytwarzamy tam wyroby UHT na bardzo dużą skalę, masło oraz proszkujemy serwatkę. Zakład w Kutnie pracuje na 100 procent swoich możliwości. Nalewamy tam między innymi unikatowe kefiry cieszące się dużym uznaniem wśród konsumentów, bo robione na bazie szczepionek specjalnie dla nas przygotowanych. W Kutnie robimy także śmietany termizowane, jogurty naturalne typu greckiego, twarogi, sery twarde oraz proszki. W Kutnie pracuje jedyna w Polsce linia do produkcji sera salami o długości jednego metra. Co ma duże znacznie w procesie konfekcjonowania tego sera. Natomiast w Zakładzie w Toruniu, produkujemy między innymi serek wiejski, maślanki w kartonach i butelkach oraz jogurty.
Firma OSM Łowicz musi efektywnie pracować – niezależnie od decyzji właścicieli co do jej przyszłości. Bo to rolnicy – członkowie spółdzielni zadecydują o jej dalszym losie. Jako nowy zarząd musimy przygotować pod względem organizacyjnym i informacyjnym zebrania rejonowe, na których będziemy omawiali poszczególne oferty firm, które złożyły oferty przyłączenia OSM Łowicz. Chodzi tutaj o SM Mlekpol z Grajewa, SM Mlekovita z Wysokiego Mazowieckiego oraz Grupę Kapitałową Polmlek. Będziemy też przedstawiali naszą koncepcję funkcjonowania łowickiej spółdzielni jako samodzielnego podmiotu gospodarczego...
Jaki jest obecnie poziom skupu mleka?
– Dziennie skupujemy około 1 miliona 150 tysięcy litrów... Wczoraj na posiedzeniu rady nadzorczej podwyższyliśmy cenę skupu mleka o 10 groszy na litrze. Jest to związane z polepszającą się sytuacją w handlu naszymi wyrobami.
Rozmawiał Krzysztof Wróblewski
(fot. OSM Łowicz)