System doju BatchMilking 4.0 Lemmer Fullwood to technologia zaprojektowana pod zautomatyzowany dój dużych stad mlecznych.Youtube/Agropictures
StoryEditorObory

Ale rozmach! W tej oborze 18 robotów doi stado 800 krów [WIDEO]

29.11.2024., 15:00h

3000 hektarów, 800 krów mlecznych i 18 robotów udojowych w akcji – mowa o nowoczesnym gospodarstwie Agrarprodukte Kitzen, które jest największą oborą z dojem automatycznym w całych Niemczech. Jak wygląda dój tak dużego stada?

System BatchMilking 4.0 - pełna automatyzacja doju dla dużych stad mlecznych

​Tuż nieopodal Lipska znajduje się duże, nowoczesne gospodarstwo mleczne Agrarprodukte Kitzen, które powstało w 1991 roku, w wyniku połączenia kilku mniejszych gospodarstw rolnych. W 2019 roku zarząd zdecydował o całkowitej modernizacji posiadanego systemu doju. Dotychczas stado było dojone na dwóch halach typu "rybia ość", które znajdowały się w różnych lokalizacjach. Aby przejście na dój automatyczny było możliwe, potrzebna była budowa nowego budynku oraz wybór takiego systemu doju, który jest w stanie obsłużyć tak potężne stado krów mlecznych.

Wybór padł na system doju BatchMilking 4.0 firmy Lemmer Fullwood, czyli technologię zaprojektowaną pod zautomatyzowany dój dużych stad. System ten działa na zasadzie doju grupowego i odbywa się dwa razy dziennie przez łącznie 18 robotów udojowych. Jak przekonuje sam producent, system Batch Milking 4.0 to połączenie zalet doju automatycznego z zaletami konwencjonalnej hali udojowej.

Jak działa system doju BatchMilking 4.0 Lemmer Fullwood?

Podczas doju krowy dzielone są na grupy. System umożliwia jednoczesne dojenie wielu krów, a ich ilość uzależniona jest od liczby zamontowanych robotów udojowych. Przed udojem, krowy z danej grupy przechodzą do specjalnej poczekalni, w której czekają na swoją kolej wejścia do robota. Dalej wszystko dzieje się już w pełni automatycznie.

System BatchMilking 4.0 gromadzi dane na temat każdej krowy, co pozwala na ciągłe monitorowanie zdrowia i wydajności mlecznej poszczególnych sztuk, jak i całego stada. System szczegółowo analizuje dane, w oparciu o które rolnicy mogą lepiej zarządzać żywieniem stada czy podejmować decyzje dotyczące brakowania sztuk czy podjęcia leczenia.

Dodatkowymi zaletami systemu są wyjątkowa cicha praca robotów udojowych, co znacznie ułatwia krowom przystosowanie się do nowego systemu, jak i bezobsługowość - całość doju jest w stanie przeprowadzić nawet jeden pracownik.

Na filmie można zobaczyć jak system BatchMilking 4.0 działa w praktyce.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. listopad 2024 15:02