StoryEditorDobry hodowca

Jakie rozwiązania w oborze wolnostanowiskowej ułatwiają obsługę krów?

06.12.2022., 14:12h
6 lat temu Paula i Grzegorz Bryzkowie wybudowali nową oborę, która była warunkiem kontynuowania produkcji mleka w gospodarstwie. Zapytaliśmy hodowców jak po latach sprawdzają się zastosowane w nowym obiekcie rozwiązania.

Albo nowa obora, albo koniec produkcji mleka

Doszliśmy do takiego momentu, że już dłużej nie mogliśmy prowadzić hodowli w starej oborze, w której praca stała się bardzo ciężka, a budynek nie był w stanie pomieścić całego stada. Mieliśmy do wyboru – albo budowę nowej obory, albo zakończenie produkcji mleka. Wybraliśmy wariant z nową oborą, dającą możliwość powiększenia stada, a tym samym skali produkcji – mówią gospodarze.

Wymiary nowego obiektu to 33 x 25 m, a wysokość w kalenicy wynosi 7,5 m. W ścianach zastosowano szczeliny o wysokości 1,2 m, zasłaniane kurtynami poliwęglanowymi. Hodowcy zdecydowali się na konstrukcję stalową i ściany z pustaków poroterm, a jako pokrycie dachu wybrano płytę warstwową. Dój w nowym obiekcie odbywa się w hali udojowej typu rybia ość 2 x 4.

Hodowcy podkreślają, że szczeliny w ścianach dobrze sprawdzają się podczas upałów

  • Hodowcy podkreślają, że szczeliny w ścianach dobrze sprawdzają się podczas upałów

Jak nowa obora, to tylko wolnostanowiskowa

Państwo Bryzkowie w ogóle nie brali pod uwagę budowy uwięziówki tylko od razu postanowili, że będzie to obiekt wolnostanowiskowy, na posadzce rusztowej.

Obora bezuwięziowa zapewniała przede wszystkim usprawnieni...

Pozostało 77% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
07. styczeń 2025 23:25