Jak działa dój automatyczny z ruchem kierowanym w oborze?
– Ruch kierowany polega na wydzieleniu obszaru poczekalni i wstawieniu bramki identyfikacyjnej, która będzie dokonywała wstępnej selekcji. Dzięki temu styczność z robotem mają krowy tylko z pozwoleniem na dój, w zależności od ustawionych kryteriów przez hodowcę. Ogranicza to tak zwane puste przejścia, czyli wejścia krów do robota, którym dój się nie należy. Dzięki bramce możemy wyegzekwować, czterokrotne lub nawet pięciokrotne, dojenie na początku laktacji oraz skierować do robota te sztuki w końcówce laktacji, które nie odczuwają potrzeby przyjścia do doju – oznajmił Adam Warnke.
Czy rolnikowi opłaciła się wymiana na nowszy model robota udojowego?
Po 3 latach użytkowania klasycznego modelu robota udojowego DeLaval V300 Adam Warnke wymienił go na nowszy model DeLaval V310, dający większe możliwości.
– To już nasz drugi robot udojowy. Nie oznacza to, że pierwszy był zły, wręcz przeciwnie, został on zamontowany u innego rolnika. Nowszy robot w standardzie wyposażony jest w przystawkę progesteronową, czyli tzw. moduł DeLaval RePro. Dzięki temu badany jest poziom prog...