Chłodzisz krowy – płacisz, ale nie tracisz mleka!
Zakładając, że w okresie letnim 15% krów w stadzie stanowią krowy świeżo wycielone, to w szczycie laktacji uzyskujemy od nich o 3 litry dziennie mleka mniej, w porównaniu z krowami cielącymi się w pozostałych miesiącach roku. Oznacza to stratę 750 litrów mleka w całej laktacji. Kolejne 15–20% krów w stadzie, w okresie letnim stanowią krowy wysoko cielne. Krowy cielące się latem prawdopodobnie stracą około 2 litrów mleka dziennie w laktacji, co oznacza, że szacowana strata wyniesie 600 litrów na wysoko cielną krowę w okresie letnim.
Jak stres cieplny wływa na rozród krów?
Negatywne skutki stresu cieplnego odciskają również swoje piętno w rozrodzie zwierząt, szczególnie u krów będących 30 dni przed i 30 dni po inseminacji. Sztuki te będą miały dodatkowe 30 tzw. dni otwartych w związku z niskim wskaźnikiem zacieleń w okresie letnim, co przekłada się na 6 dodatkowych dni otwartych na każdą krowę w stadzie. Każdy taki dzień kosztuje hodowcę około 25 złotych na krowę. Mleko od krów będących w stresie cieplnym zmienia również swoje parametry. Zawiera ono niższą zawartość tłuszczu i białka oraz zwiększa się w nim poziom komórek somatycznych, co nie jest związane z zakażeniem bakteryjnym. Niższe parametry mleka to kolejne, jakże wymierne straty.
W jaki sposób bezpiecznie schładzać krowy podczas letnich upałów?
Wszystkie wymienione straty możemy oczywiście minimalizować poprzez schładzanie krów. Chłodzenie zwierząt może odbywać się w sposób bezpośredni lub pośredni.
Schładzanie bezpośrednie polega na zastosowaniu wymuszonej wentylacji mechanicznej, zwilżaniu i zraszaniu zwierząt, a najlepiej poprzez połączenie obu tych rozwiązań. Schładzanie pośrednie to schładzanie otoczenia, w którym przebywają krowy. Może się ono odbywać przez zamgławianie i odparowywanie wody. Gdzie najlepiej zastosować systemy chłodzące zwierzęta? Przede wszystkim w poczekalni.
Na wielu dużych fermach w USA i w Izraelu hodowcy wydzielają specjalne miejsca do schładzania, które wyposażone są w wentylatory, zraszacze i zamgławiacze. Izraelskie wyliczenia wskazują, że jeżeli zapewnimy krowom schładzanie przynajmniej 6 godzin na dobę, to odliczając koszty inwestycji i eksploatacji urządzeń do chłodzenia zwierząt, takie gospodarstwo może uzyskać wzrost produkcji mleka: w okresie krótkiego lata (trwającego 30 dni) o 2%, czyli 180 litrów w laktacji, w przypadku długiego lata (trwającego 60 dni) o 4%, czyli 360 litrów mleka w laktacji.