Masz muchy w budynkach inwentarskich? Przygotuj się na straty
Bo wbrew pozorom obecność dużej populacji much w oborach i cielętnikach przynieść może wymierne straty. Przede wszystkim muchy powodują rozdrażnienie krów i towarzyszący mu stres. Przez swoją uporczywość skracają czas leżenia i pobierania paszy, co w konsekwencji zmniejsza wydajność mleczną, a także zaburza płodność zwierząt.
Mało tego, muchy są roznosicielami chorób bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych. Są jedną z głównych przyczyn rozprzestrzeniania się w stadzie bakterii wywołujących mastitis jak np. gronkowiec złocisty. Na swoim ciele mogą przenosić nawet 6 milionów zarazków, a w jelicie od 25 do 28 milionów mikroorganizmów.
Co warto wiedzieć o muchach w budynkach inwentarskich?
Najczęściej występującymi gatunkami są: mucha domowa, plujka pospolita i krwiopijna bolimuszka kleparka, przy czym mucha domowa to gatunek najbardziej kosmopolityczny, który w ciepłych oborach ma doskonałe warunki do zimowania. W tym czasie muchy nie odżywiają się i nie rozmnażają. Wiosną samice zaczynają składać jaja, których w ciągu swojego życia mogą złożyć około 600, w 4–5 porcj...