Najpiękniejsze krowy w kraju kolejny raz walczyły w Minikowie o tytuł superczempionia
Sędzią głównym wystawy był Giuseppe Beltramino z Włoch, a asystowali mu Roman Januszewski i Tomasz Kostro, którzy przyznali 3 tytuły superczempiona, 11 czempionów i 22 wiceczempionów.
Krowa Gela 20 wyróżniona przez włoskiego sędziego Giuseppe Beltramino
Superczempionką wystawy wśród krów mlecznych rasy hf została Gela 20 ze Stadniny Koni w Dobrzyniewie. Sędzia Giuseppe Beltramino stwierdził, że jest ona krową kompletną i z powodzeniem mogłaby uczestniczyć w międzynarodowych wystawach bydła. Gela 20 zdobyła także nagrodę specjalną, za najpiękniejsze wymię w kategorii krów drugiej laktacji i dalszych. Gela 20 jest córką Geli 16 i amerykańskiego buhaja Altahotrod.
O komentarz do sukcesu Geli 20 poprosiliśmy Felicjana Pikulika, prezesa SK Dobrzyniewo.
– Dzisiejszy sukces jest wynikiem wielu lat pracy, nie tylko tej genetycznej. Zwierzę od samego cielęcia musi być prowadzone w sposób znakomity. Zwracamy uwagę na dobrostan zwierząt już od urodzenia. Żeby wyhodować taką krowę, potrzeba wysiłku wielu ludzi, którzy na ten sukces pracują. Na wygraną pracował cały zespół dobrzyniewski – powiedział Felicjan Pikulik, prezes SK Dobrzyniewo, w której utrzymywane jest 2580 sztuk bydła, z czego stado krów mlecznych liczy około 980 sztuk. Gospodarstwo produkuje dziennie około 35 tys. litrów mleka. SK Dobrzyniewo sprzedaje rocznie blisko 400 sztuk jałówek i krów pierwiastek, które trafiają do hodowli w całej Polsce.
- Najpiękniejsza krowa w kraju Gela 20 z prezesem SK Dobrzyniewo Felicjanem Pikulikiem
- Jałówka Artura Klupsia z Pępowa Klups Lambda Darling zwróciła uwagę wielu hodowców – prezentuje ją syn Dariusz
- Najpiękniejsza pierwiastka wystawy Cindy z OHZ Lubiana
Loreta 73 najpiękniejszą jałówką wystawy w Minikowie
Superczempionat wśród jałowic zdobyła najlepsza sztuka z grupy jałowic w wieku 14 – 15 miesięcy Loreta 73 z Ośrodka Hodowli Zarodowej Osięciny. Trzeci superczempionat rozegrano pośród najlepszych zwierząt ras polskiej czerwonej, jersey i simental. Najpiękniejszą krową ras kolorowych została Jagodówka 71 rasy jersey ze Stadniny Koni „Iwno” Sp. z o. o. Wiktorowo.
Laury na krajowych wystawach bydła zdobywane są często przez sztuki ze spółek hodowlanych. Prywatnym hodowcom rzadziej udaje się osiągnąć sukces. Tym bardziej na uwagę zasługuje fakt, że czempionaty w dwóch kategoriach jałówek zdobyły sztuki Artura Klupsia z Pępowa w woj. wielkopolskim. Jego najmłodsza jałówka Klups Lambda Darling, zwyciężczyni najmłodszej grupy jałowic zwróciła uwagę wielu hodowców oraz sędziów. Wprawdzie w walce o superczempionat wśród jałowic nie wygrała, ale sędzia główny pokreślił, że ma ona bardzo duży potencjał.
– Posiadamy 45 krów dojnych, od których mleko dostarczamy do SM Mlekovita, Oddział Kościan. Od 2009 roku staram się systematycznie wystawiać bydło na wystawach krajowych. Poziom wystawianych zwierząt w Minikowie oceniam jako bardzo wysoki. Także poziom sędziowania jest wysoki. Sędzia główny oceniał bydło w różnych państwach, w tym jako asystent na wystawie krajowej w Kanadzie. W związku z tym ma bardzo duże doświadczenie – powiedział Dariusz Klupś, który jako prezenter pokazał swoje umiejętności na Podlasiu podczas wystawy w Szepietowie oprowadzając bydło z gospodarstwa państwa Żochowskich, z którego mleko dostarczane jest do SM Mlekovita.
- Najpiękniejsze krowy rasy polskiej czerwonej: czempion – Bajka (pierwsza od prawej) i wiceczempion – Mewa należące do Jana Litwina z Czarnej Góry
– Dariusz Klupś zaskoczył nas swoją postawą przyjeżdżając przed wystawą w Szepietowie do naszego gospodarstwa, aby pomóc nam w przygotowaniach i podczas pokazu. Teraz przyjechałam do Minikowa, aby zrewanżować się Dariuszowi. Cieszy mnie fakt, że wśród hodowców z całej Polski tworzy się coraz większa solidarność. Wymieniamy się doświadczeniami, pomagamy sobie, a dzielące nas kilometry nie mają przy tym znaczenia – powiedziała podczas wystawy w Minikowie Anna Żochowska z miejscowości Kamieńskie Wiktory.
Józef Nuckowski
Zdjęcia: Józef Nuckowski
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 29/2022 na str. 50. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.