Kluczowe przybieranie na masie przez cielęta w momencie odsadzenia
O ile cielęta pijące większe ilości mleka lub preparatu mlekozastępczego rosną lepiej w pierwszych tygodniach życia, to w momencie odsadzenia mogą tracić na masie ciała, przez to, że nie jedzą starteru, bo po prostu nie są głodne. I takiej sytuacji za wszelką cenę należy unikać. Okazuje się również, że im większe jest pobranie paszy starterowej w momencie odsadzenia, tym większa jest wydajność mleczna odchowywanych zwierząt.
Jaką dawkę starteru powinien pobierać cielak w momencie odsadzenia?
Ponadto, im szybciej jałówki zaczynają pobierać starter, tym dłuższego okresu użytkowania możemy spodziewać się w przyszłości. W momencie odsadzenia cielęta powinny pobierać około 1 kg starteru na dzień.
Na każdy wzrost pobrania startera o 1 kg wydajność mleczna w pierwszej laktacji zwiększa się o 287 kg mleka. A więc naszym celem niekoniecznie powinno być pobieranie dużych ilości startera w okresie odpajania mlekiem, a jak największe pobranie w okresie odsadzenia.
Ważne, by był też dobry. A dobry starter dla cieląt to taki, który jest chętnie pobierany przez zwierzęta, przez co gwarantuje większe pobranie składników pokarmowych. Smaczny starter oznacza także mniejszy stres podczas odsadzenia cielęcia. Wszystkie te czynniki przekładają się oczywiście na lepsze przyrosty masy ciała, zdrowsze zwierzęta, a co za tym idzie, większą wydajność mleczną, szczególnie w pierwszej laktacji.
Żeby zwiększyć pobiernanie stareru, należy zmniejszyć dawkę mleka przed odsadzeniem
Zwiększenie pobrania starteru możemy uzyskać poprzez stopniowe wycofywanie mleka lub preparatu mlekozastępczego. Wystarczy, że na tydzień przed odsadzeniem zmniejszymy dawkę mleka z 8 do 4 litrów, a znacznie zwiększymy pobranie starteru. Ilość mleka zmniejszamy, gdy cielęta pobierają ok. 0,5 kg paszy starterowej. Badania dowiodły, że podawanie cielętom przed odstawieniem od mleka sieczki z pasz objętościowych o długości ok. 2 cm może zwiększać całkowite pobranie paszy nawet o 280 g na dobę.
Warto rozważyć także zwiększenie ilości odpojów z dwóch do trzech razy dziennie. Wyniki badań dowiodły bowiem, że trzykrotny odpój cieląt sprawia, że lepiej rosną i większość z nich dotrwa do pierwszej laktacji. Rozwiązanie to nabiera szczególnego znaczenia w okresie zimowym, kiedy to dwukrotne odpajanie nie zawsze pokrywa potrzeby pokarmowe cieląt.
- Badania wykazały, że większe przyrosty masy ciała cielęcia w pierwszych 8 tygodniach życia tym większa (nawet o 4 litry mleka dziennie) jest wydajność w pierwszej i kolejnych laktacjach
Beata Dąbrowska