StoryEditorKrowie na zdrowie

Pleśń śniegowa na pastwisku - jak jej zapobiegać?

15.02.2023., 14:02h
Pleśń śniegowa to choroba grzybowa roślin i często spotykany problem w trawach na użytkach zielonych. Pleśń zwykle pojawia się, gdy pokrywa śnieżna długo utrzymuje się na polu, jednak do rozwoju choroby może dojść także podczas roztopów oraz bezpośrednio po nich.

Jak zapobiegać pleśni śniegowej? Najważniejsze praktyki

I chociaż tegoroczna zima w opady śniegu jest uboga, to jednak nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa, a w kraju są regiony, gdzie śnieg zalega. Nie dysponujemy środkami chemicznymi, dopuszczonymi do stosowania w trawach, które skutecznie zwalczałyby pleśń śniegową, dlatego tak bardzo ważne, by chorobie zapobiegać. Jak to robić – zaleca Piotr Kowalski, specjalista programu Krowie na Zdrowie z firmy Barenbrug Polska.

Pleśń śniegową powodują grzyby z rodzaju Fusarium, które mogą rozwijać się w niskich temperaturach. Walka z chorobą jest bardzo trudna, niemniej istnieje szereg możliwości jej zapobiegania, poprzez właściwe postępowanie z użytkami zielonymi w okresie jesiennym.

Kluczowe jest tutaj dobre przygotowanie traw wchodzących w stan spoczynku zimowego. Dobrze odżywione rośliny nie są atakowane przez grzyby, przy czym bardzo ważne jest tutaj niestosowanie nawozów azotowych ani nawożenia organicznego w okresie września i października, czyli do momentu ustania wegetacji. Azot powoduje bowiem, że roślina nie otrzymuje sygnału do przejścia w stan spoczynku zimowego. Obornik najlepiej stosować w drugiej połowie listopada, kiedy wegetacja już ustała. W październiku najlepiej zastosować nawozy fosforowe i niewielkie dawki potasowe. Patogeny chorobotwórcze atakują zwykle martwe części roślin, które są doskonałą pożywką dla pleśni śniegowej.

Co jeszcze możemy zrobić?

Odpowiednio skosić użytek zielony. Trawy koszone przed zimą powinny mieć 12–15 cm wysokości, lecz nie więcej niż 20 cm. Bardzo ważne jest również wykaszanie niedojadów, gdyż wysokie trawy, której wyschną, później przykryte śniegiem, będą doskonałym miejscem do rozwoju grzybów i pojawienia się pleśni.

Wykonanie wiosennego włókowania, jeszcze przed ruszeniem wegetacji, pozwoli na zerwanie pleśni i szybką regenerację traw

  • Wykonanie wiosennego włókowania, jeszcze przed ruszeniem wegetacji, pozwoli na zerwanie pleśni i szybką regenerację traw

Co możemy zrobić gdy pleśń śniegowa pojawi się na naszych użytkach zielonych?

Jednak, jeżeli o którymś z tych zabiegów zapomnieliśmy lub pogoda nie pozwoliła na jego wykonanie i pleśń śniegowa zaatakowała nasze użytki zielone, bardzo ważne jest, żeby wczesną wiosną jak najwcześniej wykonać włókowanie, nawet przed ruszeniem wegetacji. Chodzi o to, żeby zerwać pleśń, usunąć zagrzybione rośliny i odsłonić jak najwięcej miejsca, tak, by trawy się zregenerowały. Trawy potrafią się bowiem bardzo dobrze zregenerować, ale potrzebują czasu i składników odżywczych. Na tym etapie ważne jest kompleksowe, szybkie nawożenie fosforem, potasem i siarką oraz oczywiście pierwszą dawką azotu. Szczególnie ważna jest siarka, która zapobiega występowaniu chorób grzybowych. Jeśli szybko zadziałamy, możemy liczyć na odpowiedni plon.

Oprac. Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. styczeń 2025 05:15