Na miejsce świętowania nie przypadkowo wybrano Gniew, to tu właściciele Polmleku Andrzej Grabowski i Jerzy Borucki stworzyli wspaniały kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy z bogatym zapleczem noclegowym i restauracyjnym. Doceniają to też rolnicy, jak np. Marek Gogolewski. – Bardzo dobrze, że panowie prezesi odrestaurowali zamek w Gniewie, przywrócili mu blask, a jednocześnie chętnie na liczne jubileusze i święta zapraszają tu rolników i pracowników, za każdym razem tworząc niezapomnianą atmosferę – powiedział dostawca mleka ze wsi Chełchy Iłowe spod Makowa Mazowieckiego. Podobne zdanie wyraził również Zbigniew Trętowski ze wsi Długołęka spod Ciechanowa, który do Gniewu przyjechał pierwszy raz, co prawda był obecny na 5-leciu firmy, ale wtedy obchody odbywały się w innym miejscu.
– Panowie Grabowski i Borucki nie dają odczuć nam dostawcom, że są niedostępnymi prezesami, wręcz przeciwnie, przy każdym spotkaniu stwarzają koleżeńskie relacje, a na dziś oprócz koncertów przygotowali dla nas wiele atrakcji, jak chociażby zwiedzanie zamku z przewodnikiem czy nawet strzelanie z łuku. Tu nie można się nudzić – przyznał Zbigniew Trętowski, który od 45 krów dostarcza do Polmleku ok. 30 tys. litrów mleka miesięcznie. Wielu rolników, zwłaszcza tych z bardziej odległych stron chwaliło, że na miejsce zostali dowiezieni autobusami zapewnionymi przez organizatorów.
– Panowie Grabowski i Borucki nie dają odczuć nam dostawcom, że są niedostępnymi prezesami, wręcz przeciwnie, przy każdym spotkaniu stwarzają koleżeńskie relacje, a na dziś oprócz koncertów przygotowali dla nas wiele atrakcji, jak chociażby zwiedzanie zamku z przewodnikiem czy nawet strzelanie z łuku. Tu nie można się nudzić – przyznał Zbigniew Trętowski, który od 45 krów dostarcza do Polmleku ok. 30 tys. litrów mleka miesięcznie. Wielu rolników, zwłaszcza tych z bardziej odległych stron chwaliło, że na miejsce zostali dowiezieni autobusami zapewnionymi przez organizatorów.
Dobra nowina nie tylko dla dostawców
– Początki nie były łatwe, ale mieliśmy szczęście do wspaniałych ludzi i dlatego dziś jesteśmy największą prywatną firmą mleczarską w Polsce zbudowaną w stu procentach na polskim kapitale – powiedział Andrzej Grabowski. Podziękował także wszystkim pracownikom, rolnikom oraz wszystkim, którzy przybyli, aby wspólnie obchodzić 25-lecie firmy. Podziękowania składał również Jerzy Borucki. – Dziękujemy wszystkim dostawcom i pracownikom za zaangażowanie i ciężką codzienną pracę, to zaszczyt spędzić ten wieczór w waszym gronie. Ostatnie 5 lat to mnóstwo inwestycji, m.in. otwarcie najnowocześniejszej proszkowni w Europie Środkowej zlokalizowanej w Lidzbarku Warmińskim, to także włączenie do naszej grupy fabryki soków i nektarów Fortuna oraz tegoroczne przyłączenie Lacpolu – powiedział Jerzy Borucki.
Z największym aplauzem spotkały się słowa o podwyżce cen mleka, jaką właściciele Polmleku przygotowali dla dostawców właśnie z okazji jubileuszu. – Wkrótce proszę się spodziewać pewnej podwyżki cen mleka – powiedział Andrzej Grabowski, po czym rozległy się gromkie brawa.
- Grupa dostawców mleka z województwa wielkopolskiego oraz z powiatu sieradzkiego województwa łódzkiego
Polmlek daje szansę na rozwój gospodarczy regionów
Po właścicielach głos zabrał minister środowiska, Henryk Kowalczyk. Podkreślił, że Polmlek zapewnia polskim rolnikom pewność płatności i stabilizację działania. – Właściciele się targują i mocno negocjują, ale dają pewność, że zapłacą ustaloną ostatecznie cenę – mówił minister Kowalczyk. – Polmlek to firma z polskim kapitałem, co jest dla obecnego rządu szczególnie ważne – dodał. Wspomniał także o działaniach, jakie resort środowiska podejmuje na rzecz rolnictwa i polskiej wsi. Wymienił tutaj m.in. pilotażowy program zbiórki folii rolniczych prowadzony na razie na terenie 7 gmin, który zdaje egzamin i będzie wdrażany na pozostałym obszarze. Drugi program dotyczy wapnowania gleb a konkretnie zwrotu kosztu zabiegu, aby z niego skorzystać trzeba swoje kroki skierować do Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. Minister zachęcał też rolników, aby stawali się producentami energii odnawialnej.
- Minister ochrony środowiska Henryk Kowalczyk
Obecny był także główny lekarz weterynarii Bogdan Konopka, który podkreślał dobrą współpracę z Polmlekiem. Odczytał również fragment listu, jaki do właścicieli firmy skierował Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa, który nie mógł przybyć ze względu na obowiązki służbowe. – Cieszą mnie państwa pożyteczne działania na rzecz gospodarki narodowej i polskiego rolnictwa. Dziękuję za zaangażowanie w działalność eksportową, która sprzyja budowie pozytywnego wizerunku Polski na arenie międzynarodowej – pisał m.in. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
Z kolei prof. dr hab. Ryszard J. Górecki, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, zauważył, że wiele zakładów firmy oraz ich rozproszenie daje szansę na rozwój gospodarczy całych regionów. Podkreślił również, że Polmlek jest doskonałym przykładem świetnej współpracy biznesu z nauką. Poinformował, że właściciele firmy będą w radzie doradczej rektora UWM.
Wyrazy wdzięczności dla władz Polmleku
Prezes Waldemar Broś w imieniu Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Zw. Rew. oraz całej mleczarskiej branży spółdzielczej wręczył właścicielom Polmleku puchar. Zaraz potem na zakończenie oficjalnej części, Andrzej Grabowski i Jerzy Borucki otrzymali od pracowników rower tandem. Po czym przejechali na nim rundę honorową, zatrzymując się w miejscu, w którym kolejni gości składali gratulacje i wręczali upominki z okazji jubileuszu.
- Prezes Waldemar Broś wraz z delegacją z KZSM Zw. Rew. wręcza właścicielom Polmleku pamiątkowy puchar
- Pracownicy wręczyli Andrzejowi Grabowskiemu i Jerzemu Boruckiemu rower tandem
Na obchodach bardzo licznie reprezentowana była spółdzielczość mleczarska, począwszy od delegacji z KZSM Zw. Rew. na czele z prezesem Waldemarem Brosiem i przewodniczącym krajowej rady Wojciechem Wilamowskim. Byli też prezesi spółdzielni mleczarskich, m.in.: prezes Czesław Cieślak z OSM Koło, prezes Waldemar Paziewski z OSM Garwolin, wiceprezes Zenon Więk z OSM Ryki, prezes Tadeusz Badach z OSM Krasnystaw, prezes Wiesław Stępień z OSM Końskie, prezes Krzysztof Jankowski z ŁSM JOGO, prezes Marek Kapica z SDM Wieluń, prezes Grzegorz Grzeszkowiak z SM Gostyń, prezes Wiesław Żebrowski z CSM Ciechanów, prezes Tadeusz Proczek z OSM w Grodzisku Mazowieckim i wiceprezes Jadwiga Gapińska z KeSeM Włocławek. Nie mogło zabraknąć również znanego i uznanego w środowisku mleczarzy biegłego rewidenta doktora Jana Dworniaka.
- Współwłaściciel Polmleku Andrzej Grabowski (trzeci z lewej) i przewodniczący rady KZSM Zw. Rew. Wojciech Wilamowski (trzeci z prawej) w towarzystwie rolników dostarczających biały surowiec do Polmleku (od lewej): Marka Gogolewskiego, Zbigniewa Trętowskiego, Antoniego Majkowskiego i Bogdana Głażewskiego
Atrakcje dla rolników
Po części oficjalnej odbyły się koncerty takich zespołów jak Brathanki oraz The King’s Friends, a jeszcze wcześniej wystąpił zespół Strusie 4. W międzyczasie publiczność rozbawiał prezenter i satyryk Piotr Bałtroczyk. Duże zainteresowanie przykuł pokaz rycerski. Ponadto do dyspozycji gości dostępne były: gondole, bryczki, ciuchcia turystyczna, stanowisko strzelania z łuku i kuszy, wybijanie monet, kręgielnia, zwiedzanie zamku z przewodnikiem oraz widowisko multimedialne „Spotkanie z Duchami”.
Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Andrzej Rutkowski