StoryEditorWiadomości rolnicze

Polskie święto na Simagena 2017

23.03.2017., 18:03h
Międzynarodowy Agrobiznes Show SIMA w Paryżu, to jedna z największych międzynarodowych imprez targowych dla sektora rolnictwa – odbywająca się co dwa lata we Francji. Tegoroczna edycja odbyła się w dniach od 26 lutego do 2 marca br. i zgromadziła ponad 1700 wystawiających się firm z 42 krajów oraz ok. 240 tys. zwiedzających.

Stałym elementem Targów SIMA jest wystawa bydła Simagena – jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń hodowlanych Europy.

Jak co roku przedstawiciele Stacji Hodowli i Unasienniania Zwierząt w Bydgoszczy wraz z grupą hodowców i pracownikami Ośrodków Hodowli Zarodowej mieli okazję podziwiać znakomity poziom przeprowadzanych pokazów i aukcji zwierząt. Przygotowanie i zaprezentowanie odwiedzającym osiągnięć około 200 europejskich hodowców bydła i kilkuset wyselekcjonowanych na to wydarzenie zwierząt – to prawdziwe wyzwanie logistyczne i finansowe. Tegorocznymi gospodarzami pokazów i aukcji były m.in.: KBS Genetic, Diamond Genetics oraz Genes Diffusion, która w swoim sektorze zaprezentowała kilkadziesiąt jałówek i krów ras charolaise, normande, montbeliarde i oczywiście holstein.

Od lewej: Frederic Lepoint prowadzący część pokazową wystawy, Francois Desmons – dyrektor generalny GD, Alain Guillaume – prezydent spółdzielni GD, Artur Balazs – prezes Kapituły Fundacji Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej i były minister rolnictwa, Józef Grodzki – hodowca Bordera, Adam Gałgański – wiceprezes SHiUZ Bydgoszcz, Wiesław Drewnowski – prezes SHiUZ Bydgoszcz

Najważniejsze – dla polskich uczestników imprezy – wydarzenie miało miejsce we wtorek 28 lutego. Dzień ten bowiem poświęcony był na prezentację rasy holstein oraz najlepszych córek po buhajach, w tym tych, które znajdują się w naszej SHiUZ Bydgoszcz. Zaprezentowano też te pochodzące od pierwszego, polskiego eksportowego rozpłodnika należącego do SHiUZ Bydgoszcz – buhaja Border.

Święto polskiej hodowli zaczęło się wraz z prezentacją i wyróżnieniem jałówki Tamara po Borderze. W blasku reflektorów i fleszów aparatów zaprezentowała się bardzo dostojnie i zebrała burze oklasków od zebranej widowni.

Kulminacją dla nas obecnych na wystawie było uhonorowanie pracy Józefa Grodzkiego, z którego hodowli pochodzi właśnie Border. Przyznane przez komisję wystawy wyróżnienie, hodowca otrzymał z rąk Artura Balazsa – prezesa Kapituły Fundacji Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej i byłego ministra rolnictwa. Dla polskiej grupy była to prawdziwa niespodzianka.

Wręczenie wyróżnienia dla Józefa Grodzkiego. Od prawej: Józef Grodzki, Artur Balazs, Alain Guillaume oraz jałówka Tamara z opiekunką

Organizatorzy poprosili również przedstawicieli SHiUZ-u o to, by dołączyli do zebranych na ringu. To była prawdziwa nobilitacja, bowiem nie zdarzyło się jeszcze, aby na międzynarodowym forum, tak szeroko prezentowano osiągnięcia polskiej hodowli. Aplauz setek zebranych hodowców i specjalistów z branży – bezcenny, a radość z tego wydarzenia towarzyszyła polskiej grupie jeszcze długo.

Po pokazie delegacja miała także okazję na krótko spotkać się z Arturem Balazsem. Pan minister przebywał we Francji na zaproszenie Daniela Roguet – prezydenta francuskiego Génétique Elevage oraz Komisji Hodowlanej Zgromadzenia Izb Rolniczych Francji. Delegacja odwiedziła m.in. stoisko naszego partnera – spółdzielni hodowców Genes Diffusion, które ze względu na jakość i ilość zgromadzonych zwierząt cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.

France Génétique Elevage jest narodową organizacją nadzorującą i dbającą o genetyczne doskonalenie przeżuwaczy. Pod swoim „parasolem” gromadzi zarówno wyspecjalizowane organizacje, jak i hodowców indywidualnych. Jest odpowiedzialna za kierowanie i koordynowanie tą zbiorową konfiguracją w celu zapewnienia stałego dostępu do nowej wiedzy naukowej oraz innowacji technologicznych.

Polska delegacja wróciła z Paryża z nieskrywanym zadowoleniem, że mogła uczestniczyć w tej ważnej dla polskiej hodowli uroczystości. Najważniejszy jest jednak sukces Józefa Grodzkiego. Ten ceniony hodowca z Podlasia, miał przy okazji tej niezwykłej wizyty możliwość poznania „wnuczek” – córek  Bordera.

Oprac. B.D.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 17:58