StoryEditorRozród krów

Porodówka – tu zaczyna się laktacja

19.10.2018., 15:10h
Bezstresowy poród, odbywający się w przyjaznych warunkach środowiskowych daje gwarancję dobrze rozpoczętej i bezproblemowej laktacji. Mając tę zasadę na względzie, warto dołożyć starań, by jak najlepiej zadbać o ten etap fizjologiczny krów, a tym samym, nie ponosić w przyszłości kosztów na eliminację następstw porodu w niekorzystnych dla krowy warunkach.

Porodówka zapewni spokój i komfort

W naturalnych warunkach, tuż przed porodem krowy szukają odpowiedniego dla siebie schronienia i odchodzą od stada. Chcąc zatem zapewnić jak najwyższy dobrostan krów zgodny z ich behawioralnym zachowaniem w tym okresie, na kilka dni przed porodem krowy powinny zostać umieszczone w kojcu porodowym, który zapewni im spokój, odpowiednią przestrzeń oraz komfort. Idealnym rozwiązaniem są wyścielone słomą, osobne boksy przeznaczone do porodu. Zwierzę przed wprowadzeniem do porodówki należy dokładnie oczyścić. Racice i kończyny powinny być wymyte i odkażone.

Jaki powinien być dobry kojec porodowy?

Zaleca się, aby powierzchnia kojca wynosiła 8–10 m2 na każdą krowę. Taka powierzchnia zapewnia swobodę ruchu i możliwość wyboru miejsca do leżenia. Krowy cielą się najczęściej w pozycji leżącej, na lewym boku i muszą mieć komfort nienaruszalności wybranego przez siebie miejsca przez inne krowy. Oprócz odpowiedniej powierzchni, kojec porodowy powinien spełniać jeszcze kilka ważnych warunków. Bardzo istotne jest, aby umieszczony był on w miejscu spokojnym i umożliwiającym obserwację zwierząt. Podłoga kojca nie może być śliska i najlepiej gdy zaścielona jest dużą ilością suchej słomy. Ściółkę należy codziennie uzupełniać, a zabrudzoną regularnie usuwać. Bardzo dobrze byłoby, gdyby każdy kojec porodowy posiadał własny otwór odpływowy. Wówczas możliwe jest jego indywidualne mycie i dezynfekcja.


Fot. Archiwum
  • W porodówkach nie zaleca się stosowania sieczki lub trocin, gdyż bardzo łatwo przyklejają się np.  do mokrego cielęcia, czy też nieodklejonego jeszcze łożyska, co sprawia  zwierzętom duży dyskomfort


Ogromne znacznie ma także zapewnienie w boksie porodowym odpowiednich warunków mikroklimatycznych. Niedopuszczalne są przewiewy i przeciągi. Do każdego boksu musi być doprowadzona woda i umieszczone poidło, zapewniające szybki i łatwy dostęp do wody. Dlaczego to takie ważne? Tuż po porodzie krowa powinna przez 20–30 minut stać i pobierać paszę oraz wodę, które wypełniają i obciążają żwacz, nie dopuszczając tym samym do jego przemieszczenia. Zachowanie to zapewnić może niczym nieograniczony dostęp do wody oraz stołu paszowego.

Bardzo ważnym wyposażeniem porodówki jest instalacja podciśnieniowa umożliwiająca dojenie wycielonych krów do bańki. Warto pamiętać, aby w trakcie doju w porodówce stosować te same parametry doju, jakie są w dojarni, aby krowy zarówno w porodówce, jak i dojarni dojone były w ten sam sposób.

Krowa musi mieć kontakt z cielęciem

Dobrze urządzona porodówka powinna zapewnić krowie kontakt fizyczny z cielęciem, który zaspakaja jej silny popęd wylizywania nowourodzonego cielęcia. Stwierdzono, że przebywanie po porodzie krowy z cielęciem razem ma pozytywny wpływ zarówno na cielę, jak i krowę. Wylizanie pobudza krążenie krwi, uruchamia system termoregulacji, sierść staje się puszysta i doskonale chroni przed utratą ciepła. Język krowy ułatwia wydalenie kału i moczu oraz pomaga cielęciu w rozpoczęciu samodzielnego życia. U krów opiekujących się cielęciem szybciej odchodzi łożysko, wcześniej występuje ruja i zwiększa się skuteczność pokrycia.

Beata Dąbrowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. styczeń 2025 18:09