StoryEditorżywienie krów

Problemy z rozrodem krów? Skontroluj dawkę pokarmową

19.11.2019., 16:11h
Głównym czynnikiem zakłócającym rozród u wysoko wydajnych krów jest niedobór energii w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Nawet w warunkach prawidłowego żywienia wydajnych krów równowaga energetyczna w ich organizmie ustala się dopiero po upływie 100–120 dni po porodzie.
Rozród krów to – jak potwierdzają hodowcy – największy dziś problem w mlecznych stadach. Wynika on przede wszystkim z niedostosowania poziomu żywienia (zarówno niedoboru, jak i nadmiaru) do zapotrzebowania zwierząt.

Mniej energii to mniej hormonu LH

Najczęściej kłopoty z rozrodem mają krowy niedożywione energetycznie. Niedobór energii, to konsekwencja nie tylko niskiej koncentracji energii w dawce pokarmowej, ale przede wszystkim słabego apetytu krów w okresie okołoporodowym. W wyniku ujemnego bilansu energii zmniejsza się sekrecja hormonu gonadotropowego LH, który jest niezbędny do wznowienia po porodzie aktywności jajnikowej. LH jest konieczny dla wzrostu i dojrzewania pęcherzyków jajnikowych oraz dla owulacji i sekrecji progesteronu przez jajniki. Zmniejszenie się ilości LH powoduje zatem zahamowanie wzrostu pęcherzyków i opóźnienie owulacji. Gdy zmniejsza się produkcja progesteronu, zwiększa się częstotliwość występowania cichych rui.

Kłopotów z rozrodem możemy spodziewać się także, gdy przekarmimy krowy białkowo. Zbyt duża ilość białka w dawce powoduje nadmierne zwiększenie koncentracji amoniaku w płynie żwacza i w efekcie...
Pozostało 61% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 18:24