StoryEditorwiadomości z branży

Produkcja mleka coraz bardziej uzależniona od zmian klimatycznych

19.11.2019., 16:11h
Już nie tylko podaż i popyt oraz spekulacje wpływają na rynek mleka. Dochodzą do nich susze, coraz większe wymagania środowiskowe, które podwyższają koszty produkcji. Niektóre mleczarnie płacą premie za spełnianie dodatkowych standardów, co z kolei podwyższa koszty przetwórstwa.
Dostawy mleka w Niemczech znajdują się w sezonowym dołku, w stosunku do ubiegłego roku są jednak nieco wyższe (o 0,3%). We Francji jest podobnie, aczkolwiek wzrost jest nieco wyższy i wynosi 1,8%. W Holandii natomiast dostawy mleka są obecnie nieco wyższe niż przed rokiem, ale zdecydowanie niższe niż w 2017 r. Ogólnie od lutego 2018 r. do września dostarczono mniej mleka niż w tym samym czasie w ubiegłym roku (o 1,8%, łącznie 10,4 mln t). Ograniczenia te wynikały z wdrożenia limitów fosforanowych. W Holandii dyskutuje się również obecnie o surowszych limitach stosowania azotu i dalszej redukcji populacji zwierząt gospodarskich, co prowadzi do protestów rolników.

W Irlandii dostawy mleka zbliżyły się do poziomu sprzed roku. W stosunku jednak do ubiegłego roku, tamtejsi farmerzy zwiększyli produkcję mleka. Od stycznia do sierpnia 2019 roku wyprodukowali go o 9,0% więcej niż przed rokiem, czyli do 6,18 mln ton.

W Rosji i USA więcej, a na Ukrainie mniej mleka

Na wschodzie Europy obserwuje się dwa trendy: Rosja zwiększa produkcję mleka, natomiast Ukraina ogranicza. Od stycznia do września 2019 roku Rosjanie wyprodukowali o 1,7% więcej mleka, tj....
Pozostało 82% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. styczeń 2025 20:52