StoryEditorDobry hodowca

Produkcja mleka, opasów czy żyta hybrydowego - co daje rolnikom największy dochód?

08.12.2021., 14:12h
Emilia i Mariusz Ostrowiccy samodzielnie zarządzają swoim gospodarstwem od ponad dwóch lat. Zdecydowali, że równolegle prowadzić będą trzy gałęzie produkcji rolniczej: produkcję mleka, opas bydła oraz uprawę żyta hybrydowego. Która z tych produkcji zapewnia rolnikom z Mazowsza największe i stabilne dochody?

Wydajność krów rośnie z roku na rok

Państwo Ostrowiccy pracują w przekazanej przez rodziców uwięziowej oborze. Nie jest łatwo, bowiem to starego typu, stropowy budynek, w którym utrzymują 50 krów mlecznych.

I właśnie na utrzymaniu takiej wielkości pogłowia, ale coraz bardziej wydajnego, najbardziej nam zależy – stwierdziła na początku naszej wizyty Emilia Ostrowicka.

Stado objęte jest oceną użytkowości mlecznej od ponad 20 lat, którą rozpoczął i prowadził ojciec pana Mariusza. Niemniej, całkowite objęcie sterów przez następców zmieniło hodowlane i produkcyjne priorytety.

Staramy się, by z roku na rok wydajność naszych krów rosła i jak na razie cel ten udaje nam się osiągać. Obecnie każda sztuka daje średnio w laktacji ponad 8000 kg mleka. Owszem, moglibyśmy postęp w tym zakresie przyspieszyć, ale większa mleczność oznacza wyższe koszty, dlatego też, często metodą prób i błędów, wydajność naszego stada zwiększamy, mając jednak na uwadze utrzymanie kosztów w ryzach – tłumaczyła pani Emila zaznaczając, że uzyskanie dobrych wyników produkcyjnych wymaga też wielu lat pracy.

Każdego dnia dój liczącego 50 krów stada, utrzymywanego w uwięziówce zajmuje gospodarzom 5 godzin. I jest to największa – ich zdaniem – uciążliwość tego typu budynków

  • Każdego dnia dój liczącego ...
Pozostało 83% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. styczeń 2025 23:26