Rynki mleczarskie stoją obecnie w obliczu bezprecedensowych okoliczności. Po raz pierwszy spotkaliśmy się z sytuacją, w której podaż nie jest duża i prawdopodobnie będzie dalej spadać. Niestety, popyt też nie jest wystarczający, aby windować ceny.Elita
Import produktów mlecznych do Chin, zarówno ze Stanów Zjednoczonych, jak i innych krajów, wciąż utrzymuje się na niskim poziomie. Sytuacja w Chinach znacząco wpływa na ceny mleka i przetworów mlecznych w Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza że eksport stanowi większą część całkowitej produkcji mleka w kraju. Obecne trudności gospodarcze Chin coraz bardziej odczuwalnie wywierają wpływ na import mleka i przetworów mlecznych do tego kraju.
- Z jakimi problemami mierzą się obecnie Chiny?
- Jak brak eksportu produktów mleczarskich do Chin odbija się na światowym rynku mleka?
- Przed jakimi wyzwaniami stoi obecnie amerykański rynek mleka?
- Dlaczego ceny mleka stoją, gdy podaż surowca spada?
Prognozy dotyczące ożywienia chińskiej gospodarki po pandemii się nie sprawdziły
Chociaż nastąpił niewielki spadek krajowej produkcji mleka, Chiny posiadają wystarczające zapasy pełnego mleka w proszku, co pozwala im uniknąć polegania na produktach importowanych. To skutecznie zapobiegło znacznemu wzrostowi światowych cen mleka w proszku. Chociaż ożywienie gospodarcze Chin po pandemii nie było tak silne, jak oczekiwano, perspektywy na przyszłość wydają się jeszcze bardziej ponure. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) prognozuje, że utrzymująca się słabość chińskiego rynku mieszkaniowego i słaby popyt na produkty importowane mogą skutkować wzrostem PKB jedynie o 4,6% w 2024 r. Ponadto oczekuje się, że do 2028 r. wzrost spadnie do około 3,5% ze względu na starzenie się chińskiego społeczeństwa.
Ceny wieprzowiny w Chinach utrzymują się na stałym poziomie...