StoryEditorPorady

Prosty zabieg, który nic nie kosztuje, a krowy dają więcej mleka

21.12.2020., 17:12h
Podgarnianie paszy na stole paszowym bezpośrednio przekłada się na jej pobranie. Im więcej paszy krowa zje, tym więcej wyprodukuje mleka. Andrzej Pełka przy niespełna 30 krowach nie może pozwolić sobie na zautomatyzowanie tej czynności, dlatego wykonuje ją ręcznie, co nie jest zbyt uciążliwe, wszak jeśli nie on, to zawsze inny domownik jest na miejscu i może to zrobić.

Stół paszowy nie może być pusty

To nic nie kosztuje, a daje dużo. Podgarniając paszę zachęcamy krowy do jej pobierania, dlatego trzeba wykonywać tę czynność kilka razy dziennie. Krowa nie może mieć pustego stołu paszowego. Co nabiera znaczenia zwłaszcza po zakończonym doju. Jeśli skończymy dój i krowa nie ma co jeść, to się kładzie, kiedy jeszcze nie zdążyły zamknąć się kanały strzykowe i wzrasta ryzyko wystąpienia mastitis – wyjaśnił Andrzej Pełka.

Kukurydza ma ponad 3,5 m

W żywieniu krów wykorzystywane są takie pasze jak: kiszonka z kukurydzy, sianokiszonka, siano, mieszanka treściwa sporządzana w gospodarstwie (o składzie: śruty zbożowe, śruta rzepakowa, śruta sojowa, dodatek mineralno-witaminowy) oraz pełnoporcjowa pasza treściwa w postaci granulatu o zawartości 18% białka.

W tym roku zgromadziliśmy duże zapasy pasz objętościowych. Ziarna zbóż zebraliśmy o 30% więcej w stosunku do roku poprzedniego przy tym samym areale. Bardzo dobrze plonowała kukurydza, która wyrosła na ponad 3,5 m, przy czym ładniejsza była na glebach lekkich niż ciężkich, gdzie struktura gleby jest bardziej zbita i mniej napowietrzona...
Pozostało 80% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. styczeń 2025 17:10