Stół paszowy nie może być pusty
– To nic nie kosztuje, a daje dużo. Podgarniając paszę zachęcamy krowy do jej pobierania, dlatego trzeba wykonywać tę czynność kilka razy dziennie. Krowa nie może mieć pustego stołu paszowego. Co nabiera znaczenia zwłaszcza po zakończonym doju. Jeśli skończymy dój i krowa nie ma co jeść, to się kładzie, kiedy jeszcze nie zdążyły zamknąć się kanały strzykowe i wzrasta ryzyko wystąpienia mastitis – wyjaśnił Andrzej Pełka.
Kukurydza ma ponad 3,5 m
W żywieniu krów wykorzystywane są takie pasze jak: kiszonka z kukurydzy, sianokiszonka, siano, mieszanka treściwa sporządzana w gospodarstwie (o składzie: śruty zbożowe, śruta rzepakowa, śruta sojowa, dodatek mineralno-witaminowy) oraz pełnoporcjowa pasza treściwa w postaci granulatu o zawartości 18% białka.
– W tym roku zgromadziliśmy duże zapasy pasz objętościowych. Ziarna zbóż zebraliśmy o 30% więcej w stosunku do roku poprzedniego przy tym samym areale. Bardzo dobrze plonowała kukurydza, która wyrosła na ponad 3,5 m, przy czym ładniejsza była na glebach lekkich niż ciężkich, gdzie struktura gleby jest bardziej zbita i mniej napowietrzona...